Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedarujte krev, chtějte peníze, vyzývá sdružení

Evropa

  10:45
PRAHA - I když dárců krve přibývá, podle Evropské unie jich v České republice stále není dost. Zásoby krve docházejí především v době letních prázdnin. A právě před dovolenými Sdružení dárců krve vyzvalo své členy, aby si za jinak neplacené odběry nechali platit. Sdružení tak chce protestovat proti vládním zdravotnickým reformám a zvyšování DPH u potravin či léků.
Odběr krve (ilustrační foto).

Odběr krve (ilustrační foto). foto: Shutterstock

"Docházejte na transfuzní stanice jen na pozvání a požadujte za odběr plnohodnotné krve 6 tisíc korun, za odběr plazmy tisíc korun," vyzývá předseda organizace Jaroslav Kotrman.

PODÍVEJTE SE, JAKÉ BUDOU ZMĚNY VE ZDRAVOTNICTVÍ

Sdružení už podobné akce odporu vyhlásilo několikrát. Protestovalo tak proti zvyšování cen energie nebo proti exministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS). "Tehdy to nemělo žádný dopad na chování dárců," vzpomínal Tomáš Cikrt, mluvčí bývalého ministra. Ani místopředseda Společnosti pro transfuzní lékařství Jiří Masopust v současné době nezaznamenal výrazný úbytek dárců.

Křišťálová lupa 2011

Od podobných výzev se distancoval Český červený kříž i transfuzní společnost. "Připadá mi naprosto nevhodné dožadovat se takovým způsobem nějakých změn," řekl Masopust. "Kšeftování" s lidskou krví odmítl i šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat