Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nedával jsem při dějepisu pozor, hájil se u soudu extremista

Česko

  10:28aktualizováno  13:18
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 se měl dnes začít zabývat případem osmi lidí, kteří čelí obvinění z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Jednání však ani nezačalo, soudkyně ho totiž odročila. Důvodem byla nemoc přísedící.

Soud se špičkami pravicového extremismu, s Patrikem Vondrákem, Milanem Hrochem, Michaelou Dupovou nebo Filipem Vávrou. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Obvinění se mají zpovídat z vylepování samolepek neonacistického Národního odporu, z uspořádání demonstrace na podporu padlých vojáků wehrmachtu či z organizace koncertu takzvané white power music. Soud by měl znovu zasednout 18. srpna.

Mezi obviněnými jsou i lidé, kteří podle odborníků na pravicový extremismus patří ke špičkám české krajně pravicové scény. Mezi nimi je předseda pražské organizace rozpuštěné Dělnické strany (DS) Patrik Vondrák, expředseda krajské organizace DS na Vysočině Milan Hroch, členka strany Michaela Dupová nebo dlouholetý aktivista ultrapravicové scény Filip Vávra.


Souzené přišlo podpořit několik desítek soukmenovců v čele s předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem. Líčení provázela přísná bezpečnostní opatření, když na chodbách soudu i před jeho budovou hlídkovaly skupinky mužů v uniformách.

"Ve vazbě jsem se poučil, četl jsem Marxe a Kunderu"
Tři z obviněných radikálů byli až do dnešního dne ve ve vazbě. Soud se dnes zabýval tím, kdo z nich ve vazební věznici zůstane. Klíčem k propuštění bylo přitom vyznání, že dotyčný během vazby naprosto změnil své názory a životní postoje.

Při dnešním jednání se nejvíce kál čtyřiadvacetiletý Richard Lang, který soudkyni řekl, že mu šest měsíců ve vazbě stačilo. Slíbil, že se změní a naprosto se rozejde se svojí minulostí: "Všechno to ke mně šlo dřív přes kamarády. Nedával jsem při dějepisu pozor, jsem samorost a tak jsem se poučil až ve vazbě - hodně jsem tam četl. Jsem teď jinej, šest měsíců bylo dostatečným ponaučením." Na dotaz soudkyně pak upřesnil, že četl například "Marxe, Kunderu a vše co mi přišlo pod ruku." Díky tomuto vyznání se jako jediný z trojice dostal hned na svobodu, když ho z ní soudkyně pustila a státní zástupkyně se neodvolala.

Tetování a polštářek s hákovým křížem
Dupová slibovala jen obecně: "Chtěla bych uvést, že po devíti měsících, která jsem strávila ve vazební věznici, jsem se poučila." Přímé odpovědi na otázku, jestli se vyhne kontaktům se svými přáteli, se vyhla: "Samozřejmě jsou to moji přátelé, ale je mi 20 let a ta cena je pro mne příliš vysoká. Rodiče jsou rozvedeni a asi jsem hledala útočiště." Stejně tak odmítla slíbit, že si z břicha nechá okamžitě odstranit tetování odkazující na nacistické Německo: "Nepřemýšlela jsem o tom. Nemohu nic slíbit, je to nákladné." Soudkyně ji pak sice pustila, žalobkyně si ale podala stížnost a Dupová tak musí čekat na rozhodnutí Městského soudu v Praze.

To Vondrák si stál na svém. "Chtěl bych slíbit, že se v budoucnu nebudu dopouštět žádného trestného jednání," zněl jeho stručný slib. To ovšem soudkyni nestačilo a nechala ho ve vazbě. Příliš mu nepomohl ani jeho otec, který za něj soudu dával záruku. Připustil totiž, že vůbec netušil, že jeho syn již v minulosti dostal podmínku za výtržnictví. Nevysvětlil ani skutečnost, proč v synově pokoji toleroval specifickou výzdobu, například polštářek s vyšitým hákovým křížem.

Výsledek Pecinova tažení
Dupovou s Vondrákem zadržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu při jedné ze tří akcí zaměřených na pravicový extremismus, které uskutečnil loni v říjnu.

Loni v červnu a říjnu a letos v lednu pozatýkali policisté zhruba tři desítky extremistů a v médiích se v této souvislosti spekulovalo i o přípravě teroristických útoků. Obžaloba této osmičky za lepení samolepek a přípravu pochodu je ovšem zatím jediným hmatatelným výsledkem slibovaného protiextremistického tažení exministra vnitra Martina Peciny. Nejvyšší správní soud také v únoru zakázal původní Dělnickou stranu, ta ale pod novým názvem - Dělnická strana sociální spravedlnosti - rychle obnovila svoji činnost.