Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedávali šestiletému chlapci inzulín. Za jeho smrt vinu necítí

Česko

  14:13
HRADEC KRÁLOVÉ - Matka šestiletého chlapce a její druh, kteří jsou obžalovaní z těžkého ublížení na zdraví a týrání, u hradeckého soudu řekli, že vinu za jeho smrt necítí. Podle obžaloby chlapci trpícímu cukrovkou v rozporu s pokyny lékařů snižovali a poté vysadili dávky inzulínu. Chlapec zemřel v dubnu 2013 v Trutnově.

Pár, který přestal na radu léčitelky dávat chlapci inzulín, vinu za jeho smrt necítí. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Druh matky dítěte u soudu řekl, že chlapec byl ve špatném zdravotním stavu, trpěl několika chorobami a například nemluvil. "V nemocnicích mu nedokázali pomoci, proto jsme hledali pomoc jinde," řekl muž u soudu. Obžalovaný popsal, jak s chlapcem jezdili na kliniku do Mariánských Lázní, poté se začali zajímat o alternativní medicínu.

Doporučení vysadit inzulín

Chlapce nechali také vyšetřit takzvanou iris diagnostikou, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka. "Dali nám šanci, že za pět let odstraní 60 procent jeho problémů, slíbili, že by také mohl mluvit. Doporučili nám ale, abychom vysadili inzulín, sami bychom si to nedovolili," řekl obžalovaný, který u chlapce před smrtí nezaregistroval vážnější zdravotní problémy. "Byl takový slabší a polehával, ale nebylo na něm vidět, že by se něco dělo," řekl.

Podle obžaloby chlapec zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. "Nejméně v posledních dnech jeho života se u nezletilého poškozeného projevovaly zejména malátnost, únava, dehydratace, zvracení a kruté bolesti břicha, na něž obžalovanými nebylo ani jedenkrát reagováno přivoláním lékařské pomoci a které úmyslně před lékaři tajili a kontaktu s nimi se vyhýbali," stojí v obžalobě.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní zástupkyně Lucie Žabková novinářům řekla, že poskytovatelé iris diagnostiky připustili, že je obžalovaní s chlapcem navštívili. "Zároveň řekli, že jim v žádném případě nedoporučili snižovat dávky inzulínu či ho vysazovat," řekla Žabková. Hlavní líčení je nařízené do 24. dubna, obžalovaným hrozí až šestnáctileté vězení.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat