8. listopadu 2014 12:39, aktualizováno  12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nedělejte z nás šašky, odmítají policisté hymnu. Bude se přepracovávat

Městská policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městská policie- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Policejní prezident Tomáš Tuhý vrátil k přepracování policejní hymnu, jejíž pracovní verze se tento týden dostala neplánovaně na veřejnost. Prezident chce, aby nový policejní symbol lépe vystihoval ducha moderní policie a aby ji policisté lépe přijali, sdělila mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Na internetu se po zveřejnění hymny zvedla vlna kritiky zejména z řad policistů. Ministr vnitra Milan Chovanec rozhodnutí policejního prezidenta uvítal.

„Jako policisté se distancujeme od nové hymny Policie ČR, která připomíná socialistické budovatelské písně a dělá jen ostudu současné policii. Stáhněte tuto píseň a nedělejte z nás šašky,“ píše se například na facebookové stránce s názvem Distancujeme se od policejní hymny, na níž upozornil server iDnes.cz.

„Nepovedená věc“

Ministr Chovanec sdělil, že vítá rozhodnutí policejního prezidenta vrátit tuto „nepovedenou věc“ k přepracování. „Nijak nezpochybňují záměr mít policejní hymnu, ale ta musí korespondovat s duchem moderní policie,“ uvedl Chovanec. Podle něj je pro policii řada důležitějších věcí, jako například zajištění lepšího vybavení pro každodenní práci a boj se zločinem.

První policejní hymna s názvem V životě nestačí jen snít vznikala zhruba sedm měsíců na návrh policejního prezidenta, policie ji chce využívat při slavnostních ceremoniálech a pietních aktech, uvedla v pátek policie na svých webových stánkách. Dnes informaci k hymně stáhla. Oficiálně chtěla policie hymnu představit v první polovině příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Hudbu složil dirigent Hradní stráže a policie Jan Zástěra, text napsal Martin Budek. Hymna byla vytvořena jako zaměstnanecké dílo, policie tak za ní nebude platit žádné peníze.

Anketa

Co si myslíte o policejní hymně?

Líbí se mi, je povedená 43
Něco bych změnil/a, ale jinak se mi líbí 9
Nevím, co si o ní myslet 17
Je směšná, připomíná budovatelské písně 930
Lidovky.cz, ČTK