Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V neděli přibylo 4557 případů covidu, jedná se o nejvyšší přírůstek od 3. ledna. Počet nakažených atakuje 150 tisíc

Převoz pacienta s koronavirem z nemocnice v Chebu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převoz pacienta s koronavirem z nemocnice v Chebu. | foto: Reuters

Praha  V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem.

Za rok zemřelo v souvislosti s nemocí covid 20 469 lidí, jenom za únor bylo obětí téměř 3800, což je třetí nejhorší měsíc po listopadu a lednu. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích je nyní s covidem ve vážném stavu přes 1500 pacientů. Poslední dostupná data z neděle ukazují 1507 pacientů ve vážném stavu, což je o 200 víc než před týdnem. Celkem je v nemocnicích s covidem 7049 lidí a nemocnice jsou na hraně svých kapacit.

Volných je podle dat ministerstva zdravotnictví k pondělnímu ránu 14 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich zůstává 159. Standardních lůžek s kyslíkem pro nakažené je 673. Připraveno je ještě 146 takzvaných reprofilizovaných lůžek, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti, a chystají se jich další stovky.

Za rok od prvních potvrzených případů se koronavirus v Česku prokázal u 1,240 051 lidí, většinou měli mírný průběh. Vyléčilo se 1,070 622 nakažených.

Reprodukční číslo k pondělku kleslo o čtyři setiny na 1,15 a je nejnižší za posledních 11 dnů. Pokud je údaj nad jedna, epidemie zrychluje. Tempo šíření nákazy je nadále vysoké. Jen za poslední týden přibylo 82 715 nakažených, což bylo téměř o 16 500 více než o týden dříve. Nové rekordy nad 20 000 nových případů za den můžou podle ministerstva zdravotnictví přinést následující dny.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje pondělkem na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb, začít má zatím dobrovolné testování na koronavirus ve firmách. Zpřísnila se rovněž pravidla pro zakrytí nosu a úst.

Antigenních i PCR testů laboratoře v neděli provedly zhruba 37 000, asi o osm procent víc než před týdnem. Podíl pozitivních mezi testovanými metodou PCR se drží u 35 procent.

PES zůstává na pátém stupni

Koronavirem je nadále nejvíce zasažené Tachovsko, kde evidují za posledních sedm dní víc než 1500 případů na 100 000 obyvatel. Následuje severní Plzeňsko s 1293 a Sokolovko s 1227 přepočtenými případy. Výrazně lépe je na tom východní část země, relativně nejlépe je na tom Vsetínsko a Zlínsko s méně než 340 nově nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Dávek vakcíny proti koronaviru zdravotníci v Česku od 27. prosince, kdy se s očkováním začalo, podali podle dat ministerstva přes 653 000. Téměř 240 000 lidí už dostalo obě potřebné dávky. V neděli bylo podáno 2608 dávek, zhruba o 600 víc než před týdnem. Své očkování druhou dávkou v neděli ukončilo 514 lidí.

Index PES v pondělí zůstal na 79 bodech, což už přes dva týdny odpovídá nejpřísnějšímu, tedy pátému stupni. Indexem se koncem loňska řídila opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota podle ministerstva zdravotnictví není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...