Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nedělní přírůstek potvrzených případů covidu byl nižší než tisíc, v Česku je nyní přes 14 tisíc nakažených

Odběrové místo ve fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové místo ve fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Nedělní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl po pěti dnech nižší než tisíc. Přibylo jich 791, což je zhruba polovina sobotního rekordního počtu. Poklesl i podíl nových případů na počtu provedených testů.

V pondělí k 18:00 bylo nových případů 538, podobně jako v neděli k večeru. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V Česku je nyní 14 237 nakažených. Většinou mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 bylo podle údajů k sobotě hospitalizováno 288 lidí, z toho 69 v těžkém stavu. Novější údaje zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Oproti údajům z pondělního rána stoupl podle čísel k 18:00 počet úmrtí lidí s covidem-19 o devět na 465. Na pondělí z toho připadají dva mrtví, zbytek na předchozí dny. Za celý minulý týden zemřelých výrazně přibylo. Bylo jich dohromady 24, tedy o polovinu více než předchozí týden.

V posledních týdnech výrazně přibylo lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Počet hospitalizovaných stoupl od začátku září o dvě třetiny, a množství nemocných ve vážném stavu dokonce téměř o tři čtvrtiny. Podíl hospitalizovaných na množství aktuálně nemocných s covidem-19 je ale velmi nízký. Podle údajů k sobotě činí 2,18 procenta, což je nejméně od poloviny března. U většiny nemocných má nemoc mírný průběh. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno celkem 36 722 nakažených. Zhruba tři pětiny z nich se z nemoci vyléčily.

Uplynulý týden byl rekordní zejména z hlediska nárůstu potvrzených nákaz. Od úterý do soboty denní přírůstky překračovaly tisícovku. Za celý týden laboratoře prokázaly nákazu u více než 8000 lidí, což je podobný údaj jako za celý srpen. Více se ale testuje. V srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10 000, kdežto minulý týden od úterý do čtvrtka laboratoře provedly každý den více než 15 000 testů. V pátek to bylo rekordních skoro 19 000 testů.

V sobotu počet testů klesl zhruba na 13 000, ale výrazně vzrostl podíl pozitivních nálezů. Činil téměř 12 procent, kdežto v pátek to bylo pod osm procent. V neděli bylo testů nejméně za celý týden, asi 7000, oproti sobotě však klesl i podíl případů na počtu testů na 11,2 procenta.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel má Praha, a to zhruba 158 případů. Následují okresy Beroun s více než 150 případy a Plzeň-jih se 148 případy na 100 000 obyvatel.

Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly je v Česku druhá vlna epidemie. Za 14 dnů až tři týdny může být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře, uvedl v neděli v České televizi. Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19. Premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi řekl, že kapacita lůžek je 4800, z toho pro těžké stavy je tisíc lůžek.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...