Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nedobrovolných dražeb přibývá

Česko

Do dražeb se stále častěji dostávají kromě jednotlivých bytů a domů také celé developerské projekty, které nebyly společnosti schopny kvůli krizi dokončit.

PRAHA Nedobrovolné dražby se stávají stále častějším způsobem, jak se rozhodují věřitelé řešit své nesplacené pohledávky. Jen loni došlo k navýšení jejich počtu ve srovnání s rokem 2008 zhruba o třetinu a k nárůstu finančního objemu získaného vydražením přibližně o čtvrtinu.

Libor Nevšímal, člen představenstva dražební společnosti Naxos, která loni co do objemu vydražila nejvíce majetku, předpokládá, že by mohlo letos dojít k nárůstu nedobrovolných dražeb více než o polovinu. „Zatímco dříve jsme v zásadě řešili způsob uspokojení pohledávky nedobrovolnou dražbou jednou za dva až tři měsíce, tak nyní neuplyne ani týden, abychom nekonzultovali tento způsob řešení pohledávek s některým z našich klientů,“ řekl Nevšímal. Podle zakázek, které nyní Naxos má, odhaduje, že by mohlo letos dojít k navýšení počtu nedobrovolných dražeb o více než 50 procent.

K tomuto nárůstu vede podle odborníků jak současná ekonomická krize, tak novela zákona o veřejných dražbách z roku 2006. „Ta systém dražeb opět o něco zprůchodnila a zefektivnila způsob uspokojení pohledávek,“ uvedl Nevšímal s tím, že se na ně stále častěji obracejí velcí věřitelé, jako jsou například banky. „Předmětem dražby se nyní často stávají developerské projekty, protože investoři je v krizi nedokážou dokončit.“ popsal Nevšímal. Proto také očekává, že rostoucí trend nedobrovolných dražeb by mohl pokračovat ještě další rok či dva.

Podle Evy Jeřábkové, jednatelky dražební společnosti Prokonzulta, bankovní sektor zjistil, že jsou nedobrovolné dražby efektivnější než exekuce, a proto se k nim opět vrátil. Zatímco Naxos zaznamenal stoupající trend nedobrovolných dražeb v případě komerčních nemovitostí, Prokonzulta draží i nadále zejména nemovitosti soukromých osob, tedy byty či rodinné domy.

Cena, za kterou bývá nemovitost vydražena, je obyčejně nižší, než je ta tržní. Tu lze zjistit ze znaleckého posudku. Podle Nevšímala však již existuje pár případů, kdy byla nemovitost v nedobrovolné dražbě vydražena za cenu vyšší, než uvádí posudek.

Kromě dražebních společností mohou provádět nedobrovolné dražby také soudy a exekutoři.

Jiří Prošek, viceprezident Exekutorské komory ČR, navzdory malému počtu dražeb, které ročně exekutoři provádějí, zaznamenal také mírný nárůst těch nedobrovolných. „Očekáváme, že toto číslo i nadále poroste. S krizí roste počet exekucí a z toho plyne, že by měl narůstat i počet nedobrovolných dražeb,“ dodal Prošek, který draží především bytové jednotky. „Dále následují pozemky. Vlastník se snaží nejdříve zbavit hodnotnějších a když přijde do exekuce, tak mu zůstávají ty méně cenné,“ uvedl Prošek.

Cena dosažená v nedobrovolných dražbách, které provádějí exekutoři, je ve většině případů také nižší, než uvádí znalecký posudek. Exekutorská komora ČR se proti podhodnocování majetku rozhodla bojovat zprovozněním webového portálu, kde můžou zájemci sledovat konkrétní informace ke konání jednotlivých dražeb. „Doufáme, že tím bude chodit na tyto dražby mnohem více lidí a dosáhne se lepší ceny,“ říká Prošek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!