Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nedostatek mateřinek vyřeší firemní školky či sousedé

Česko

PRAHA Sedmadvacetiletá Lenka z Prahy řeší stejný problém jako většina matek předškoláků. Nemůže sehnat pro svou dceru Anežku místo ve školce.

„Ráda bych, aby dcera chodila do školky v Praze 3, kde s manželem oba pracujeme. To je ale nereálné, protože školky musí upřednostňovat děti z třetí městské části, my ale bydlíme jinde,“ popisuje problém, který je běžný téměř všude v Česku.

S hlídáním dítěte jí nepomůže ani firma, kde pracuje. Ani manželův zaměstnavatel svým zaměstnancům nenabízí možnost dávat děti do firemní školky. Náklady na zřízení a provoz takového zařízení jsou totiž pro většinu podniků příliš vysoké.

To by se ale mělo brzo změnit. Trojkoalice se totiž shodla na tom, že se podmínky pro zřízení firemních školek výrazně změkčí. „Jde například o hygienické podmínky. Ty budou mnohem mírnější, tak aby bylo zřízení firemní školky jednodušší,“ potvrdil LN školský vyjednávač za TOP 09 Jan Vitula.

„Největším problémem ale je, že zřízení firemní školky není daňově uznatelný náklad. Takže firmy musí školky hradit ze svého zisku, a to jak zřízení, tak provoz,“ popsala jedna ze zakladatelek občanského sdružení Firemní školky o. s. Markéta Hlavicová. Sdružení pomáhá zájemcům s přípravou a realizací firemních školek. „V dnešní ekonomické situace je jen málokterá firma ochotná ze svého čistého zisku investovat několik milionů na zřízení školky a pak průběžně další miliony na její provoz,“ dodala. Přitom zájem o školky firmy mají. Ale jen do chvíle, než zjistí, kolik realizace stojí.

Ale i to by se mělo změnit. Podle Josefa Dobeše z Věcí veřejných počítá trojkoalice i s tím, že by si firmy mohly náklady na její zřízení či provoz z daní odečítat.

„My jsme toto měli jako návrh v programu, počítáme s tím i nadále. Je ještě jen potřeba, aby nám to potvrdila i ekonomická komise,“ uvedl Dobeš.

Zelená pro sousedskou výpomoc Tím ale pomoc pro rodiče předškoláků nemá končit. Školští vyjednávači chtějí prosadit i další možnost, díky které by rodiče mohli mít pro své děti hlídání. Zavést chtějí takzvanou sousedskou výpomoc při hlídání dětí.

V praxi by to vypadalo tak, že by jedna žena mohla za úplatu hrazenou státem hlídat děti svým sousedkám. Tato praxe je zcela běžná například v severských zemích či v Nizozemsku. Odborníkům se ale nelíbí, že nejsou jasně stanovena pravidla, za jakých by hlídání probíhalo a jaké dovednosti či znalosti by dotyčná „sousedka“, která děti bude hlídat, musela mít.

„Z toho jsme trochu rozpačití. Zatím nikdo neřekl, jaké budou podmínky pro tuto službu, a nejsou žádné garance za tuto službu,“ řekla Markéta Hlavicová. Podle jejích slov by měla být například stanovena pravidla, jaká osoba může děti hlídat a v jakých podmínkách. Podle Josefa Dobeše ale pravidla pro sousedskou výpomoc určitě vzniknou. O jejich doladění budou ještě experti jednat.

Akutní nedostatek míst pro předškoláky řeší v každém kraji. Vláda navíc nedávno schválila návrh současné ministryně školství Miroslavy Kopicové, že by do školek mohly chodit děti již od dvou let. Přitom už nyní většina mateřinek řeší totální nedostatek míst pro předškoláky. V současné době jsou školky určeny pro děti od tří do šesti let. Kvůli odkladu povinné školní docházky zde zůstávají kolikrát i sedmileté. Školky argumentují také tím, že dvouleté děti potřebují jinou péči než jejich o rok starší kamarádi. „Starání se o ně je spíš než výchova jen opečovávání. Museli bychom přijmout navíc zaměstnance,“ řekla ředitelka školky v Náchodě Zuzana Koubková.

Největším problémem ale je, že zřízení firemní školky není daňově uznatelný náklad

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.