Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nedotknutelní? Mladí komunisté

Česko

  21:04
PRAHA - České zákony jsou na extremisty krátké. V březnu soud definitivně rozpustil Komunistický svaz mládeže. Komsomolci se ale nedali a nedávno si zaregistrovali hned několik nových občanských sdružení, ve kterých různě kombinují slova komunistický, svaz a mládež. Místo jedné extremistické organizace tak vzniklo hned několik nových.

Stalin s Gottwaldem - komunistický plakát z 50. let foto: Reprofoto

„Dostali jsme asi pět žádostí, kdy si bývalí členové KSM podali návrh na registraci. Jelikož vše bylo v souladu se zákonem o sdružování, tak jsme jejich žádosti vyhověli a zaregistrovali je,“ potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Dnes tak podle něj existuje třeba sdružení Svaz mládeže nebo Komunistická mládež.

Pravdou ovšem je, že zákony zatím vnitru nedovolily ani fakticky rozpustit původní KSM. Ten měl již na jaře ukončit činnost, nadále ale provozuje svůj web, vydává časopis Mladá pravda a zve příznivce na akce. Podle Řepky to všechno komsomolci dělají jen jako jednotlivci nebo „neformální sdružení“, a zasáhnout proti nim je nemožné. 

V současné době jsou proto komsomolci prakticky nedotknutelní. I kdyby KSM udělal chybu a dovolil policii zasáhnout, mohli by pro své fungování využít několik záložních organizací.

 Co přesně nyní mladí komunisté plánují, je ovšem ve hvězdách. Získat vyjádření bývalých vůdců komsomolu se totiž včera LN nepodařilo. Vnitro slibuje, že bude jejich činnost včetně chodu nově založených organizací monitorovat.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat