Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nehledám mír, ale pravdu

Česko

V rámci hudebního festivalu Alternativa vystoupí zítra v pražském Divadle Archa také projekt Davida Eugena Edwardse, s názvem Woven Hand, „tak trochu jiné country“.

* LN Právě jste dokončili své americké turné, jaké bylo?

Bylo to dobré, řekl bych, že poměrně úspěšné. Hráli jsme v menších klubech, takže atmosféra byla většinou moc příjemná.

* LN Ptám se proto, že jste vždycky měli více fanoušků v Evropě.

To je pravda, už tomu tak bylo se 16 Horsepower a teď i s Woven Hand. Nedokážu přesně říct, proč tomu tak je. Snad je naše hudba blíž evropským tradicím. Nebo má v Evropě nějaké zvláštní kouzlo.

* LN Do Evropy se právě chystáte. Všimla jsem si, že jste tentokrát úplně vynechali Británii, zatímco některé evropské státy navštívíte třeba pětkrát. Čím to?

Abych byl upřímný, v Anglii je všechno mnohem těžší. Je složitější zorganizovat koncerty, propagace je tam horší, stojí to o mnoho víc peněz, sotva pokryjeme náklady. Zvláštní, ale v Anglii panuje jakýsi neustálý stres. Nevylučuji, že začátkem jara se tam do několika míst vydáme, ale v současné chvíli to neplánujeme. Evropu mám osobně hodně rád, zejména východní státy. Lidé tam jsou velmi vstřícní a cítím se tam vždycky dobře.

* LN Pamatujete si na své návštěvy Česka?

Ano, jistě. Pamatuji si jak festival v Ostravě, tak i Prahu. Přijeli jsme tehdy hodně pozdě, ani jsem se nestihl porozhlédnout kolem. Je škoda, že turné bývají tak hektická... Tuším, že tentokrát to bude úplně stejné.

* LN Je poměrně neobvyklé vyrážet na turné v zimě, jakoby „mimo sezonu“. Myslíte, že chladné zimní měsíce nějak ovlivňují atmosféru nebo přímo vaši náladu, když hrajete?

Ach ano, já myslím, že jsme typická kapela „pro zimní měsíce“. Hráváme sice i na letních festivalech a běžně v sezoně v klubech, ale mám pocit, že zima je pro naši muziku opravdu nejvhodnější období.

* LN Vydali jste nové album. Jakými změnami vaše hudba za poslední dobu prošla? Jaké jsou, ve vašich očích, nejzásadnější změny od poslední desky Mosaic?

To není snadné jednoduše říct... Ale pravděpodobně jsme zvukově „zmohutněli“ a hudba Woven Hand je teď o dost tvrdší a divočejší. Je to dáno tím, že dřív jsem si mnoho věcí nahrával sám; teď jsme desku nahrávali jako kapela a navíc naživo. Tohle se tam projevilo určitě. Pokud jde o mě samotného, můj přístup se nijak nezměnil. Skládám stejnou hudbu, jako jsem skládal pro poslední album, a také stejnou, jaká vznikala pro 16 Horsepower.

* LN Mnoho kapel se vrací k tradicím a zvuku klasické country a americany, hodně takových skupin teď zažívá velké úspěchy, namátkou Calexico nebo Murder by Death. Vrací se posluchači zase k tradicím?

Tak to rozhodně a zdůraznil bych to slůvko „zase“. Obliba různých žánrů přichází ve vlnách. Teď je to třeba hudba, která se hodně opírá o tradice, i když třeba absorbuje mnoho jiných, „moderních“ vlivů. Country je dobrý příklad. Nebo metal. Stará dobrá 70. a 80. léta mají teď zase svých patnáct minut slávy. Těžko říct, co přijde dál. Ale určitě se to brzy zase změní. Nebo lépe řečeno: vrátí.

* LN Jste známí mimo jiné i tím, že jste hluboce věřící a svou víru často vnášíte i do textů. Věděl jste, že Češi patří mezi největší ateisty v Evropě? Nemrzí vás, že tahle „složka“ vaší tvorby zůstane mnohým českým fanouškům skryta nebo nepochopena?

Nemám strach. Tedy – každý člověk, pokud se stane fanouškem Woven Hand, si v této hudbě najde „to svoje“ a není v mých silách to ovlivnit. Moje texty sice mohou být a často také jsou o víře, ale občas působí nesmírně abstraktně. Je na každém, aby si z toho vybral něco, co je mu blízké.

* LN Když mluvíte o blízkosti: jste sice věřící, ale to není totéž, co být členem církve...

Víte, já nepatřím k těm lidem, co by lpěli na nějakém konkrétním výkladu. Zejména nepatřím k těm, kdo říkají: Měl bys následovat Ježíše, protože řekl a udělal mnoho správného, musíš se rozhodnout a blabla. Ne, věřím jen tomu, co je napsáno v Bibli. Je jen jeden Bůh a jen jedna cesta k němu, a to skrze Ježíše Krista. Všechno ostatní jsou akorát bludy a falešné představy. Nicméně tomu věřím já a nebudu o tom nikoho přesvědčovat ani se na něj nebudu dívat skrz prsty, pokud si myslí něco jiného. Každý si může vybrat, čemu věřit.

* LN Přesto jste ale ve své víře velmi přísný.

Ano. Myslím se, že každé náboženství, které neuznává Boha jako nejvyšší autoritu, je nebezpečné. I to sebemírumilovnější. Všechno, co člověka odvrací od pravdy, je nebezpečné. A vede ke smrti. To je to, čemu věřím. A já nehledám nutně mír, hledám pravdu. Pokud je mír „výsledek“ pravdy, pak je to dobře. Pokud je radost tímto „výsledkem“, skvěle! Pokud je jím bolest, zármutek a neštěstí, pak to akceptuji. Nejsem spokojený s něčím, co není pravda. A už vůbec ne proto, že to člověku působí dobře...

* LN Ještě jednu otázku si neodpustím. Je krátce po amerických prezidentských volbách, co říkáte na výsledek?

Jsem rád, že je po všem.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!