Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

U okružní křižovatky v Jičíně při silničním závodu upadl řidič motocyklu značky Yamaha, při nehodě zranil pět diváků. (15. června 2024) foto: Policie ČR

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech historických motocyklů Cena města Jičína. Podle policie motorkář nezvládl řízení u kruhového objezdu, který se nachází na obchvatu Jičína. Policie nehodu vyšetřuje pro přečin ublížení na zdraví z nedbalosti.
  16:37aktualizováno  20:14

Záchranáři dva diváky a závodníka odvezli do nemocnice v Jičíně. Dva diváky ošetřili na místě. Uvedly to mluvčí záchranářů a policie Lucie Hanušová a Iva Kormošová.

Případnému pachateli v případě odsouzení hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

„Dle prvotních informací třiašedesátiletý řidič motocyklu značky Yamaha z dosud nezjištěných příčin nezvládl pravotočivou zatáčku, spadl na zem a poté i s motorkou vletěl do diváků,“ uvedla policejní mluvčí Kormošová. Policie podle ní vyšetřuje veškeré okolnosti nehody, předmětem vyšetřování bude i zajištění pořadatelské služby.

Závodníka záchranáři převezli do nemocnice s bolestmi zad, hrudníku a nohy. Jeden z převezených diváků měl podezření na zlomeninu nohy a druhý měl povrchové zranění.

„Na místo jsme vyslali čtyři pozemní posádky a vrtulník, který nakonec odletěl prázdný,“ uvedla Hanušová.

„Během motocyklového závodu v Jičíně došlo krátce před polednem k nehodě jednoho z účastníků, který havaroval mezi diváky. Na místě evidujeme 5 zraněných osob,“ uvedli královehradečtí hasiči na síti X. Policejní mluvčí Magdaléna Vlčková zároveň dodala, že nehoda se stala u kruhového objezdu, na němž se stýká Koněvova ulice a obchvat.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Organizátoři závodů nehodu nekomentovali. „Zatím se nebudeme vyjadřovat. Vše vyšetřuje policie,“ řekl předseda pořádajícího Automoto klubu Český ráj Jičín Dalibor Vik.

Závody po nehodě pokračují. Na sobotním programu jsou ještě tréninky, v neděli od 08:00 začnou samotné závody.

Závodů se účastní závodníci s historickými stroji. Nejmladší motocykly jsou zhruba dvacetileté, nejstarší byly vyrobené před druhou světovou válkou. Principem závodu je takzvaná jízda pravidelnosti, kdy závodník je odměňován za to, že jednotlivá kola absolvuje v co nejpodobnějších časech.

Po dobu víkendových závodů jsou ulice i obchvat pro běžnou dopravu uzavřeny a řidiči musejí jezdit objížďkami.

Problémy, avšak s neoficiálními závodníky řešili policisté v Jičíně v únoru tohoto roku. Velký rozruch vzbudili účastníci jízdy tuningových aut:

Autoři: ,