Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nehoda v ArcelorMittalu: jeden z popálených v kritickém stavu

Česko

  11:16aktualizováno  12:16
OSTRAVA - Jeden z devíti mužů popálených při středečním výbuchu plynu v koksovně ArcelorMittalu Ostrava (AMO) je v kritickém stavu.

Hutě ArcelorMittal Ostrava. foto: ČTK

Má popáleniny na více než 40 procentech těla. Stav dalších tří pacientů, kteří leží na jednotce intenzivní péče popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava, je velmi vážný. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

"To je vývoj popáleninového šoku. Momentálně je ten stav takový," řekl Oborný. Jeden z mužů má kromě popálenin také zraněné nohy. Dalších pět popálených pacientů leží na standardním oddělení a jejich stav je podle Oborného stabilní. Muži ve věku 47 až 60 let utrpěli popáleniny druhého až třetího stupně na rukou, hlavě, krku a někteří i na nohou.

Škodu způsobenou při výbuchu podnik odhaduje na 200.000 korun. "Materiální škoda není tak vysoká, nejhorší je zranění tolika lidí," řekla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková.

ČTĚTE VÍCE:

Mezi zraněnými jsou čtyři Indové z delegace, která v době výbuchu byla na technické návštěvě koksárenské baterie. AMO patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal. Mluvčí řekla, že firma zraněným Indům zajišťuje všechno, co potřebují, včetně služeb tlumočníka po celých 24 hodin, a stará se také o prodloužení jejich víz. "Mají zvláštní režim stravování, většina z nich jsou vegetariáni, proto jsme jim dali k dispozici našeho kuchaře," řekla Černá Dvořáková.

Výbuch způsobila nedbalost

Policie nyní výbuch plynu v koksovně ArcelorMittalu Ostrava vyšetřuje. Případ je šetřen pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Výbuch nastal koksárenské baterii č. 11 ve středu v 10:15. Mluvčí AMO uvedla, že při běžné technologické manipulaci unikl plyn a následně se vznítil. Co nehodu způsobilo, se zatím neví. "Policisté intenzivně prověřují veškeré okolnosti, které se týkají výbuchu. Shromažďují všechny důležité informace, a to jak například ke stanovení právní kvalifikace, tak případné právní odpovědnosti konkrétní osoby," uvedla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Černá Dvořáková řekla, že od středečních 19:30 je koksárenská baterie v normálním provozu. Nehoda podle ní nezpůsobila únik žádných škodlivých látek.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat