Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neintrikoval jsem, nezvolili mě kvůli justiční reformě, říká Pospíšil

Česko

  13:53
PRAHA - Kongres ODS poměrně nečekaně vypoklonkoval Jiřího Pospíšila, nejpopulárnější politik ODS tak tvrdě narazil. Delegáti Pospíšila nezvolili v žádné ze čtyř voleb a nakonec sám kandidaturu stáhl. Zatímco v zákulisí se mluvilo o tom, že delegáti vytrestali Pospíšila za intrikaření, bývalý ministr spravedlnosti se na porážku dívá jinak. "Bylo zjevné, že ta hra nemá smysl," říká Pospíšil v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Organizovaná spolupráce dvojice Pospíšil, Kuba se stranickým delegátům nelíbí. foto: MAFRA - Tomáš Hájek

Lidovky.cz: Patříte k nejpopulárnějším tvářím ODS. Do vedení strany jste se ale nedostal. Jak si to vysvětlujete?
Respektuji výsledek tajné volby, na druhou stranu mne trochu mrzí, že delegáti neocení politiky, kteří získávají nadprůměrné volební výsledky. Nechci, aby to znělo sebechvalně, ale měl jsem v posledních volbách 36 procent respondenčních hlasů, nejvíce po Miroslavě Němcové a i v Plzeňském kraji byl výsledek toho debaklu u voleb druhý nejlepší v republice. Takže mne to trochu mrzí a je to pro mne do budoucna demotivující.

Nové vedení ODS

Předseda
Petr Fiala

První místopředseda
Jan Zahradil

Místopředsedové
Martin Kupka
Evžen Tošenovský
Miloš Vystrčil
Martin Novotný

O volbě předsedy čtěte více ZDE, o zdlouhavém vybírání místopředsedů ZDE.

Lidovky.cz: Může ODS poškodit, že ve vedení nebudou podle průzkumů oblíbení politici?
Nemohu posoudit, co ODS může ztratit, ale myslím si, že ODS nemůže nic získat tím, když politici, kteří mají podporu pravicových voličů, nejsou ve vedení. Pokud mohu soudit, tak mé působení ve vedení ODS spíše body přinášelo než ubíralo.

Lidovky.cz: Hovoří se o tom, že jste s Martinem Kubou přemluvili ke kandidatuře Alexandera Bellua, který tak měl rozmělnit hlasy pražských delegátů. A delegáti vás potrestali tím, že vás nevolili...
To je úplný nesmysl. To, že se mladí konzervativci rozhodli na nějakém setkání, že budou kandidovat a ukáží tím, že mají i mladé tváře, jako je pan Bellu nebo pan Janků, rozhodně není můj taktický krok. Naopak si myslím, že kandidatura pana Bellua mi mohla spíše nějaké hlasy ubrat. Taktikou by bylo, kdybych jej přemluvil, aby kandidaturu vzdal a podpořil mne. Mladé tváře ve vedení ODS jsem podporoval i proto, že jako bývalý místopředseda jsem byl dva roky odpovědný za hnutí mladých konzervativců a účastnil jsem se jejich konferencí.

Lidovky.cz: Proč vás tedy nezvolili?
Mohu pouze analyzovat debatu, která probíhala na regionálních sněmech, případně to, co mi říkali delegáti v kuloárech. Předpokládám, že tam výraznou roli hrály mé reformy na ministerstvu spravedlnosti v oblasti justice.

Lidovky.cz: Jaké konkrétní reformy máte na mysli?
Můj koncept posílení nezávislosti státního zastupitelství a konkrétně personální kroky v této oblasti nebyly celou ODS kvitovány (Pospíšil jmenoval do funkce nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana - pozn. red.).

Lidovky.cz: Nakonec jste ale sám kandidaturu stáhl. Proč jste to vzdal?
Jasně se při volbě ukázalo, že jsou regiony, které nedopustí, aby byl Pospíšil zvolen do vedení strany. Dokonce jsem u jednoho z delegátů viděl lísteček s nápisem "nevolit Pospíšila". Bylo zjevné, že ta hra nemá smysl. Pokud mne nechtějí, nebudu se jim vnucovat. Mrzí mě to, protože pokud konkrétní volební výsledky nejsou pro delegáty směrodatné pro podporu nebo nepodporu kandidáta. Pokud zvítězí dohody mezi velkými regiony jako severní a jižní Morava, střední Čechy a část Prahy, tak to neřeším. Není to v mém stylu politiky. Bylo zřejmé, že některé regiony přesvědčovaly své delegáty, abych nebyl podpořen.

Lidovky.cz: Když ODS při volbě vedení neocenila váš kredit u voličů, nepřemýšlíte o nějakých razantnějších krocích? Například o odchodu z ODS?
Dál budu vykonávat mandát poslance, který jsem dostal od voličů Plzeňského kraje. Neuvažuji o odchodu z ODS. Jak to bude dál, nevím. Nechci dělat žádné unáhlené kroky.

Anketa

Povede se novému vedení vrátit ODS na přední politické příčky?

Ano. 332
Ne. 1372
Nevím. 80
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...