13. prosince 2012 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejásám, říká k rozsudku úředník Henych, který sčítal procenta

Václav Henych | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Henych | foto: MAFRA Petr Topič

PRAHA Jana Bobošíková může kandidovat v lednových prezidentských volbách. Nejvyšší správní soud rozhodl, že ministerstvo vnitra chybně vypočetlo počet podpisů pro její prezidentskou kandidaturu. Šéf odpovědného odboru Václav Henych „sčítací vzorec“ obhajoval. „Že bych jásal z toho, že soud rozhodl jinak, to vůbec ne,“ říká Henych v rychlé reakci pro server Lidovky.cz

„Teď je naším úkolem připravit lednové volby, aby dopadly v pořádku,“ dívá se do budoucnosti Václav Henych, ředitel odboru všeobecné správy ministerstvo vnitra.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Nejvyšší správní soud rozhodl, že ministerstvo se při výpočtu chybných hlasů dopustilo protizákonnosti. Jak bude nyní úřad postupovat?
Všechny rozhodnutí o jednotlivých prezidentských kandidátech zatím v rukách nemám. Ještě nevím, co v nich je. Určitě ale verdikt Nejvyššího správního soudu nehodlám nijak zpochybňovat. Pro nás je v tuhle chvíli prioritou abychom zabezpečili volby, které by měly být v lednu.

Jaký vzorec

Spor neúspěšných prezidentských kandidátů s ministerstvem vnitra spočíval v tom, zda úředníci správně spočítali chybné hlasy na kandidátkách – místo aby jejich procentuální podíl zprůměrovali, chybné hlasy z dvojí kontroly sečetli.

Nejvyšší správní soud nyní uznal, že podle matematické logiky byl takový postup nesprávný.

Lidovky.cz: Soud vám také nařídil, abyste do volby vpustit Janu Bobošíkovou, kterou jste předtím vyřadili.
Jakmile budu mít rozhodnutí fyzicky, zařídíme, aby byla paní Bobošíková do volby registrována. Následně všechny kandidáty vyzveme, aby si zkontrolovali údaje pro hlasovací lístky. Jestli tam třeba nejsou nějaké drobnosti, které by tam z jejich pohledu měly být jinak. Zítra vylosujeme čísla a pokud se všechno podaří, tak zítra večer by se měly začít tisknout lístky.

Lidovky.cz: Šéfka Suverenity je jediná ze tří kandidátů, která po verdiktu dosáhla 50tisícového limitu. Necítíte přesto, že ministerstvo uchazečům o Hrad ukřivdilo?
Proč myslíte? Každé správní rozhodnutí, které je přezkoumatelné soudem, vychází z toho, že soud musí rozhodnout, zdali to bylo tak či onak. Znám případy, kdy jsme rozhodli, krajský soud rozhodl jinak, NSS rozsudek zrušil a Ústavní soud rozhodl zase jinak. Takže všichni křivdili? Takhle přece právní řád nestojí.

Lidovky.cz: Vy jste vždy hájil „sčítací vzorec“ výpočtu chybovosti podpisů. Nezměníte názor ani po dnešním rozsudku?
I když ani v nejmenším nezpochybňuji rozhodnutí NSS a nechci s ním polemizovat, tak bych chtěl říct, že máme znalecký posudek prof. (Vladimíra) Smejkala, který říká, že náš postup je minimálně jeden z možných. Máme také vyjádření třeba docenta (Pavla) Matese a máme tady i stanoviska jiných subjektů. Že bych ale jásal z toho, že soud rozhodl jinak, to vůbec ne.

Lidovky.cz: Zvládne ministerstvo volby do ledna připravit? Nehrozí v budoucnu další soudní pře?
Nyní to uděláme přesně tak, jak řekl soud, a ty volby v lednu zabezpečíme. V tuto chvíli si ještě musíme zpracovat analýzu, abychom mohli postupovat dál při přípravě nového zákona.

mevMartin Nevyhoštěný