Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Otázky Babišovy kauzy: šlo o únos? Pochybila policie? Padne vláda?

Česko

  5:00
PRAHA - Věděl Andrej Babiš o tom, že jeho stejnojmenný syn se ocitl nedobrovolně na Krymu, jak tvrdí? Padne vláda? Server Lidovky.cz sestavil přehled zatím nevyjasněných milníků spojené s vyšetřováním kauzy Čapí hnízdo.

Andrej Babiš během návštěvy Polska. foto: APČTK

Šlo o únos?

V aktuální kauze se hojně operuje s termínem únos. Petr Protopopov, muž ruského původu, který pracuje mimo jiné jako řidič Agrofertu, byl dle výpovědi Babiše mladšího tím, kdo mladého muže převážel na Krym. Neví se ovšem kdy, jak, kudy. Není známo ani to, jak dlouhý čas měl premiérův syn v Ruskem okupovaném území strávit. Babiš mladší o události hovoří jako o únosu, jeho otec, premiér Andrej Babiš, takovou verzi odmítá.

„Z toho člověka mám strach. Jeho manželka je psychiatrička… Oni měli velkou důvěru a oni ji zneužili. (…) On mi řekl na Ukrajině: Já i tvůj otec uděláme všechno pro to, abys byl zavřený,“ uvedl Babiš mladší v reportáži odvysílané v pondělí večer na televizi Seznam. „On zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel,“ říká Babišův syn Protopopovi. „Zmizení“ podle něj mělo souviset s trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo. Protopopov komentář odmítl.

Jak reagoval Babiš?

Výpověď svého syna považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. V emotivně laděném vyjádření na tiskové konferenci v Itálii, kde se zúčastnil mezinárodní konference k řešení konfliktu v Libyi, řekl, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Vidí za tím snahu o vyvinutí tlaku na orgány činné v trestním řízení a o destabilizaci politické situace.

Babišův syn přitom řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z Česka. Uvedl také, že k farmě, kvůli níž čelí jak on, tak premiér obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje.

Závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) nicméně, jak v úterý připomněly Hospodářské noviny, říká, že se premiérův syn minimálně dvakrát osobně účastnil transakce převodu akcií Čapího hnízda.

Premiér ČR Andrej Babiš v Palermu.

Může být Babiš mladší vyslechnut policií?

A nezůstalo jen u toho. V roce 2016 měl koupit nemovitost za 12,5 milionu korun. Babiš mladší byl navíc donedávna také pilotem civilního dopravního letadla Boeing 737. Kvalifikace pro pilotování mu skončila v dubnu 2015. Osobně se měl, jak již bylo zmíněno, také účastnit transakce převodu akcií Čapího hnízda. 

Podle zdravotní zprávy, kterou ke stavu Babiše mladšího psala ošetřující psychiatrička Dita Protopopová, se však údajně nemůže zúčastnit trestního stíhání v kauze Čapího hnízda.

A to kvůli zhoršenému psychickému stavu. Policie v úterý nicméně v tiskovém prohlášení uvedla: „V tuto chvíli můžeme potvrdit, že vyšetřovatel v rámci probíhajících úkonů trestního řízení v kauze Čapí hnízdo přibral již před několika měsíci soudního znalce, který by měl zhodnotit psychický stav jednoho z obviněných. Tento úkon je s ohledem na aktuální místo pobytu obviněného komplikovaný. Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu a v dané věci se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu intenzivně komunikovala a komunikuje.“ 

Babiš po vypuknutí kauzy, která otřásla politickou reprezentací, poznamenal, že mu je velmi nepříjemné veřejně komentovat zdraví svých čtyř dětí. Podotkl, že je ochoten za jejich zdraví a život položit i život. „Zpochybňovat zdravotní stav mých dětí mohou jen bezcitní fanatici,“ řekl. Zopakoval, že dcera Adriana trpí 20 let bipolární poruchou.

Již dříve řekl, že psychicky nemocný je i jeho syn Andrej. Skryté natočení rozhovoru, který s jeho potomkem pořídili redaktoři serveru SeznamZprávy, označil za vrchol hyenismu. Novináři podle něj kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. „Natáčet psychicky nemocného člověka, tajně a tímto způsobem, je odporné a hnusné,“ řekl premiér.

Pomohou Švýcaři?

„Jedním z úkonů, který dosud nebyl proveden, je výslech obviněného A. B. ml. Policejní orgán, potažmo státní zástupce v průběhu vyšetřování kontinuálně prováděl kroky směřující k zjištění faktického pobytu obviněného. Byl zjišťován mimo jiné prostřednictvím Interpolu s výsledkem, že se zdržuje ve Švýcarsku,“ uvedl Adam Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství Praze, jenž vyšetřování údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo dozoruje. Z jeho slov dále vyplynulo, že k řádným úkonům vůči Babišovi mladšímu se kriminalisté chystají. Bez pomoci švýcarské strany se nyní neobejdou.

Premiér Andrej Babiš je obviněný v kauze Čapí hnízdo.

Ministr vnitra Jan Hamáček, pod jehož resort policie spadá, k této lince případu uvedl: „Policie několik měsíců má informace o tom, kde se Andrej Babiš mladší nachází, ale musí postupovat podle zákona a mezinárodních dohod. Pracujeme v situaci, kdy je obviněný na území cizího státu, uplatňuje se jediný legální postup.“

Pochybila policie?

V úterý server Lidovky.cz napsal, že pražští žalobci znovu prověří okolnosti, za jakých se starší syn premiéra Andreje Babiše ocitl na Krymu. Policie už se jednou případem zabývala, ale letos na jaře ho odložila.

„Věcí týkající se takzvaného únosu A. B. ml. (Andrej Babiš junior) se již policejní orgán zabýval, v této věci však skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu nebyly zjištěny. S ohledem na nová zjištění vyplývající z odvysílané reportáže bude věc opětovně prověřována,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství Praze, jenž vyšetřování údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo dozoruje.

Nicméně někteří politici vyjádřili znepokojení nad prací policie. „Jak je možné, že reportéři jsou ve svém pátrání úspěšnější než policie? Budu požadovat svolání Bezpečnostního výboru PSP ČR za účasti šéfů policie, NCOZ a tajných služeb, aby podaly vysvětlení k cele této záležitosti,“ uvedl pro Lidovky.cz předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek s tím, že jej čeká setkání s tajemníkem Bezpečnostního výboru. „Jednotlivé složky by měly podat vysvětlení, zda vše probíhá řádně,“ dodal.

Kdo jsou manželé Protopopovi?

V aktuální kauze spojené s výpovědí premiérova syna hrají stěžejní roli manželé Protopopovi. Jak lékařka a dnes už bývalá zastupitelka na Praze 8 Dita Protopopová, tak její manžel Petr Protopopov, pracovali pro Andreje Babiše. Ona jako poradkyně na ministerstvu financí, on jako řidič pro Agrofert. 

Lékařka, která psala posudek synovi Andreje Babiše, působí jako psychiatrička. Cesta Protopopové se nedotýká ale jen oboru psychiatrie, snažila se také uspět v politice. V nedávných komunálních volbách byla lídryní hnutí ANO v Praze 8. Úspěchu v podobě křesla starostky nedosáhla, nicméně osmatřicetiletá lékařka zůstala i nadále zastupitelkou. K tomu jí dopomohlo 4789 preferenčních hlasů. V úterý, tedy krátce po vypuknutí kauzy, ovšem oznámila, že chce rezignovat na svůj zastupitelský mandát v Praze 8.

Kromě toho byla také Protopopová poradkyní na ministerstvu zdravotnictví a externě radila také přímo někdejšímu ministrovi financí Andreji Babišovi. Jak stojí na stránkách hnutí ANO, je „expertkou ministerstva zdravotnictví na duševní zdraví pro komunikaci s Evropskou unií“. Měla být také vedoucím gestorem reformy psychiatrické péče v Česku.

Může padnout vláda?

Šest opozičních stran v úterý podalo návrh na vyslovení nedůvěře vlády. Subjekty, které sdružují celkem 92 poslanců, potřebují pro tento krok získat 101 sněmovních hlasů. Podle Babiše jde o připravený scénář a odstoupit nehodlal.

ČAPÍ HNÍZDO PODLE POLICIE

Na možném dotačním podvodu v případě Čapího hnízda se vedle Babiše mělo podílet šest lidí, šéf ANO byl údajně hlavou skupiny.

Policie má za to, že ve druhé polovině roku 2007 nařídil vedení firmy ZZN Agro Pelhřimov, ať společnost účelově vyčlení z holdingu, aby mohla nová, oddělená firma dosáhnout na unijní dotace, protože Agrofert na ně neměl nárok. Firma se pak do holdingu po pěti letech vrátila.
Má jít o zvlášť závažný zločin dotačního podvodupoškození finančních zájmů Evropské uniespáchané formou účastenství. Trestní sazba za tyto paragrafy činí 5 až 10 let.

Klíčovou roli sehraje ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček se ve středu sejde na koaličním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Podle informací LN jako východisko z politické krize nyní pro oranžové vyplývá buď rekonstrukce vlády, aby v ní neseděl Babiš, nebo odchod sociální demokracie z koalice. Předseda partaje Jan Hamáček byl na tiskové konferenci v úterý diplomatičtější, tento scénář ale nevyloučil. „Nějaká reakce je nezbytná. Co z toho to bude, uvidíme v průběhu dneška,“ sdělil LN zdroj obeznámený s děním na klubu. Podle lídra strany Jana Hamáčka jsou fakta velmi znepokojující.

„Nemůžu předvídat, co se stane s koaliční vládou, je na panu premiérovi, jak jednání dopadne,“ uvedl Hamáček po koaličním jednání. „Nemůžeme vyloučit žádnou alternativu,“ okomentoval, zdali se poslanci shodli na zmiňovaném scénáři.

Babiš by měl sdělit, jak si představuje případnou další koaliční spolupráci a fungování vlády, řekl Hamáček novinářům. Postoj sociálních demokratů se podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického nezměnil ani při úterním večerním jednání poslaneckého a senátorského klubu. Žádný rozkol kvůli postupu mezi sociálními demokraty nepanoval, řekl Netolický novinářům.

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč