23. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejbohatší Rusy Česko nezajímá. Podle Egorova ale máme podobnou mentalitu

Kdo v Rusku vydělává miliony? Policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo v Rusku vydělává miliony? Policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále.... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA V Rusku není nic, co by lidi motivovalo, říká v rozhovoru pro LN podnikatel Artem Egorov, který téměř dvacet let žije s rodinou v Praze. Česko je podle něj pro Rusy atraktivní podobnou mentalitou i ateismem. Kdo v Rusku vydělává miliony? Policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále. Mají miliony a miliony, říká podnikatel Artem Egorov.

LN Ze statistik vyplývá, že většina Rusů, kteří mají v Česku povolení k pobytu, podniká v nemovitostech. Proč právě tam?
Zajišťovat pronájem nemovitostí je jedna z činností, na kterou není potřeba žádný živnostenský list. Jsem přesvědčen, že kdybyste se podívali na podnikatele třeba z Vietnamu, i u nich budou převládat nemovitosti. Většina z Rusů ale zakládá firmy jen kvůli legalizaci pobytu. Takže není úplně pravda, že spousta Rusů podniká v realitách, protože prostě nepodnikají.

LN Někteří ruští podnikatelé prý koupí naráz třeba deset bytů. Dříve se říkalo, že ruští kupci se zajímají o luxusní nemovitosti, dnes ale vyhledávají i byty na okraji Prahy. Čím je to dáno?
Je potřeba si uvědomit, kdo v Rusku vydělává peníze. Tam to není jako v běžném světě, že peníze mají úspěšní podnikatelé nebo lidé, kteří se prosadili ve svém zaměstnání. V Rusku vydělávají policisté, úředníci, různí činovníci a tak dále. Mají miliony a miliony. Ti, kdo odešli z Ruska koncem 90. let, byli podnikatelé, kteří měli nějaké peníze a tady si koupili něco luxusního. Tato vrstva lidí ale v Rusku v podstatě vymizela, protože tamní ekonomika neprosperuje. Pro ty současné skutečné ruské boháče není Česká republika vůbec zajímavá. Ti jedou třeba do Nice, kde koupí nějakou nemovitost alespoň za deset milionů eur.

LN V Česku roste počet Rusů. Jaký je důvod?Ti lidé potřebují někam odjet. Kdekoliv jinde než v Rusku je to pro ně lepší. Zeptejte se každého Rusa, jestli chce odjet ze země. A každý druhý vám odpoví, že ano a že hned zítra. Někteří to ale nemohou udělat z technických důvodů, někteří na to nemají peníze. Kdo by chtěl v Rusku být? Není tam nic, co by lidi motivovalo.

LN Čím je Česká republika pro Rusy atraktivní?
Pro ty nejbohatší Rusy zajímavá není. Pro ty ostatní je atraktivní tím, že je zde blízká mentalita. Když přijede Rus do Francie nebo do Španělska, do tamní společnosti se těžko zařadí. Já mám předky ze Španělska, přesto tam ale nikdy nezapadnu. Západoevropské společnosti stojí hodně na tradici a nejsou ovlivněny komunismem. Ve východní Evropě se teprve teď staví nové tradice a budují se vztahy. Tady se člověk do společnosti zařadí rychleji. V západní Evropě, ať má Rus, kolik chce peněz, vždy bude cizincem. Myslím si taky, že v přitažlivosti Česka pro Rusy hraje roli i ateismus. Rusové sice vystupují nábožně, ale v jejich mentalitě to není. Náboženství je náhražka komunismu, nová ideologie. To, co se dnes v Rusku odehrává s pravoslavným náboženstvím, je hodně hrané.

LN Říkal jste, že do španělské společnosti nezapadnete. Proč jste usiloval o tamní občanství?
Nechci mít ruské občanství. Mohl bych požádat o české, ale mám španělské předky, tak jsem zažádal o španělské. Budu ale žít v Česku. Líbí se mi tu. I když se mi úplně nelíbí směr, kterým se ubírá společnost. Je mi proti srsti jakékoliv levičáctví, protekcionismus a korupce na nejvyšších místech. To jsem zažil v Rusku a vím, kam to vede.

LN Stále více Rusů udává jako důvod svého pobytu v Česku studium na vysoké škole. Proč?
Každý přemýšlí o tom, kam pošle své děti. V Rusku nemají žádnou perspektivu, a to ani z hlediska studia, ani z hlediska dalšího uplatnění. V USA, ve Švýcarsku nebo ve Velké Británii stojí studium hodně peněz. Když Rusové studují vysokou školu v Česku v češtině, mají to zadarmo. A bydlení zde je také mnohem levnější.

LN Ze statistik vyplývá, že upadá zájem Rusů o Karlovy Vary. Jsou již pro ně malé?
Do Karlových Varů kdysi mířili první bohatí Rusové. Šlo o smetánku pozdního komunismu. Chtěli někam do zahraničí. Zbohatli, nic jiného neznali, a tak se přesunuli do Varů. Později poznali Nice a Ameriku a dnes jsou pro ně Karlovy Vary Zapadákov. Stále tam někdo jezdí, ale už ne tolik jako kdysi.

LN Bezpečnostní informační služba nedávno zveřejnila výroční zprávu, v níž varuje před aktivitami čínských a ruských agentů. Co na zprávu říkáte?
BIS potřebuje obhájit svůj rozpočet, a kdyby nevydávala varovné zprávy, kdo by jí dával peníze? Nevím nic o čínských agentech. Ale každý, kdo sleduje, co se děje v Rusku, ví, že ruských agentů se není třeba bát. Jsou neskutečně neprofesionální.

LN Z čeho tak usuzujete?
Vezměte si, co udělali v Británii. To je hrozný amatérismus! Neposuzuji vůbec morální rozměr, ale profesionalitu. Agenti dostali úkol zabít svého přeběhlíka. Budiž. (Oficiální ruské stanovisko tuto verzi události v Salisbury rezolutně popírá – pozn. red.) Jenže i takto jednoduchý úkol dokázali totálně zkazit! Amatérismus je vidět i na zadržení ukrajinských lodí. Rusko v několika posledních desetiletích nevyhrálo žádnou válku. Není tam žádná profesionalizace, nic se tam nevyrábí, jen korumpuje. Takže ze strany Ruska bych varoval jedině před korupcí a amatérismem.

LN Vraťme se k podnikání v realitním byznysu, kde působíte i vy. Proč právě tam?
Na tom jsme se dohodli s obchodními partnery z Izraele, z Ruska a z Rumunska. Začali jsme podnikat společně a vybudovali mezinárodní společnost. Před pár lety jsme se ale rozhodli jít podnikatelsky každý vlastní cestou a rozešli jsme se.

LN Pokračujete sám?
Ano, ale už netlačím na to, aby rostl počet poboček. V počátku jsme byli velcí nadšenci franšízingu. Můj osobní názor teď je, že franšízing bylo super řešení pro začínající podnikatele, ovšem v éře předinternetové a předfacebookové. Tehdy nebyly běžně dostupné informace o tom, jak úspěšně podnikat. Teď jsou veškeré informace na internetu. A zadarmo. Vidím svou podnikatelskou budoucnost v něčem jiném, než je soustavné budování franšízové sítě realitních kanceláří.

LN Můžete být konkrétnější?
Dnes zajišťuji pro naše agenty, aby se na ně obraceli klienti. Starám se o jejich marketing, shromažďuji informace o kupujících, spravuji databáze. Dělám vše, aby dokázali rychle a efektivně uzavírat své obchody. Tyto služby v síti Chirš jsem zautomatizoval, funguje to jako Liftago nebo Uber pro realitní agenty. Říkám si ale, že bych podobný systém mohl nabídnout i ostatním agentům na trhu. Mám již hotový nový produkt, zanedlouho s ním půjdeme na trh.