Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejčastěji mizí poklopy

Česko

Zloději na silnicích - Berou prakticky vše, co lze posléze ve sběrně prodat jako staré železo

Kanalizační mříže, svodidla, dopravní značky, a dokonce protihlukové stěny. To vše se krade na českých silnicích. Správci komunikací přicházejí každoročně o desítky milionů korun, zloději většinou mizí beze stopy.

PRAHA Vstal, měl neodbytnou chuť na pivo, ale žádné peníze, za které by si ho koupil. Tak vzal kárku, jel k silnici a tam ukradl jednu padesátikilovou železnou mříž kanálu. Ve sběrně za ni dostal dvě stě padesát korun a pil až do noci. Tak nějak podle odborníků vypadá den „drobného“ silničního zloděje.

Těch jsou v republice tisíce. Kradou prakticky vše, co je na silnici ze železa. Nejčastěji pak zmíněné mřížované poklopy kanálů. „Jsou totiž těžké, a zloději za ně ve sběrně dostanou hodně peněz,“ vysvětluje důvody mizení kanálových poklopů Zdeněk Mečíř z pražské silniční správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Ztrácejí se však i věci daleko větších rozměrů. „Krade se všechno. Kromě kanálů například dopravní značky, svodidla a železné součásti mostů. Slyšela jsem, že se ztratila i celá protihluková stěna. Je to neuvěřitelné, co lidi neukradnou,“ zmiňuje další mizející části silnic mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Správci komunikací, jimž zloději způsobují desetimilionové škody za rok, jsou bezmocní. Jen minimum lupičů je totiž dopadeno.

„Já si opravdu nevzpomínám, že by kdy nějakého zloděje kovu chytli. Oni se dost těžko odhalují. Tady v Plzni máme totiž případy, kdy na okraji silnice zastaví avie, z ní vyskáče pět chlápků v oranžových vestičkách, poberou kryty kanálů a jedou. Řidiči, kteří je míjejí, si prostě myslí, že jde o silničáře. Nikoho by nenapadlo, že tam kradou,“ vysvětluje Jan Weber z plzeňské správy silnic ŘSD.

Ani když policie zloděje dopadne, pro správce silnic to není žádná velká výhra. Vrátí se jim totiž jen malá část peněz, které na nápravu škod museli vynaložit. Policie totiž určuje výši škody podle toho, na kolik zmíněný kus železa ocení ve sběrně, a ne podle toho, kolik opravdu stojí. „Stal se nám případ, že nám zloději na R4 u Dobříše ukradli velkoplošnou dopravní značku za 250 tisíc. Jako náhradu škody jsme ale dostali třináct set. Tedy peníze, které za hliníkové a ocelové součásti vyplatila sběrna. Zbytek vymáháme. Hoši jsou ale nemajetní, a jestli nám značku splatí, tak to bude nejdříve za deset let,“ říká Mečíř.

Škody na vybavení silnic jsou natolik velké, že silničáři hledají způsob, jak krádežím zabránit. V Plzni pomáhá tamním správcům komunikací alarm. Bezpečnostní systém tam namontovali na most přes vodní nádrž České údolí, který byl už několikrát v minulosti terčem zlodějů. Jejich „nejoblíbenější“ část silnic - kovové kanálové kryty - je zas po celé republice nahrazována gumovými napodobeninami.

Komunikace se prý podle silničářů více zabezpečit nedají. „Nevyřeší to žádný kamerový systém. Náklady na jeho zřízení by totiž byly o mnoho vyšší než naše škody. Pomůže jen lidská slušnost a nový zákon o sběru surovin,“ říká Weber.

***

Co vše se krade na českých silnicích

* Největší škody způsobují správcům komunikací krádeže kanalizačních mříží a poklopů. Jen pražská silniční správa Ředitelství silnic a dálnic dala za loňský rok na jejich doplnění 1 247 168 korun. Letos to bude podle odhadu silničářů zhruba 1 200 000 korun.

* Kradou se však i dopravní značky, kovové součásti mostů, svodidla a protihlukové stěny. Například náklady pražského Ředitelství silnic a dálnic na opravu svodidel se za rok 2007 vyšplhaly na 17 657 487 korun. Většina však nemusela být doplněna kvůli zlodějům, ale byla vyměněna po dopravní nehodě.

* Ředitelství silnic a dálnic se snaží množství ukradených věcí snižovat tím, že nahrazuje kovové poklopy na kanály gumovými náhražkami. Montuje také na některé mosty alarmy nebo úmyslně používá nekvalitní materiály, které znemožňují demontáž.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
Absolventi Olomoucký kraj (od 26.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat