Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlídači ve službě spali, vysvětluje ředitel NG Fajt uzavření galerie. Odstoupit nehodlá

Česko

  18:00
PRAHA - Národní galerie na víkend zavřela své budovy kvůli sporům s bezpečnostní agenturou. „Nebyla schopná nám dodávat dostatečný počet lidí, zaměstnanci hrubě porušovali pracovní povinnosti, spali ve službě a došlo i k fyzickým konfliktům s návštěvníky,“ říká generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt v rozhovoru pro Lidovky.cz. Bývalého šéfa NG Milana Knížáka označil za strůjce celého problému.

Jiří Fajt foto: MAFRA - František Vlček

Lidovky.cz Kdo je zodpovědný za to, že je Národní galerie od soboty zavřená?
Samozřejmě za to může firma ABAS (bezpečnostní agentura ABAS IPS Management, pozn. red.), která bez jakéhokoli varování přerušila komunikaci a v pátek jednostranně odstoupila od smlouvy. To vypovídá o naprosté nesolidnosti.

Lidovky.cz Kvůli čemu měla Národní galerie s bezpečnostní agenturou spory?
Ty problémy s nimi byly od samého začátku fungování této firmy na půdě Národní galerie. To, že jsme zavřeli, není poprvé. Některé budovy jsme zavírali již od prvního října, kdy nám firma nebyla schopná dodávat dostatečný, smluvně zajištěný počet lidí tak, abychom mohli fungovat. Takže třeba Salmovský palác byl zavírán opakovaně. Vedle toho zaměstnanci ABASu hrubě porušovali pracovní povinnosti, což se dokonce projevovalo i ve fyzických konfliktech s návštěvníky. Máme tady situace, kdy zaměstnanci místo toho, aby střežili, ve službě spali. V posledních měsících jsme navíc zaznamenali nápadně zvýšenou četnost poškozování děl v našich výstavních sálech. To jsou věci, které jsou absolutně varující a my jsme to museli začít řešit. To jsme dělali od samého začátku. To řešení mělo samozřejmě i finanční dopad, takže není pravdou to, že by byla galerie v insolvenci. Peněz máme docela dost. Všechny oprávněné pohledávky, které u nás ABAS uplatnil, jsme uhradili a dále budeme požadovat finanční odškodnění za to, jak ABAS poškodil dobré jméno Národní galerie, jak omezoval její návštěvnický provoz atd. K tomu si nyní necháváme zpracovávat právní expertýzu, která nám řekne, jaké budeme dělat další kroky.

Smlouva s agenturou ABAS IPS Management měla trvat do března 2020

„Národní galerie Praha nezaplatila do dnešního dne faktury za služby poskytnuté od listopadu loňského roku. Jen za listopadové a prosincové faktury činí dlužná částka více než šest milionů korun. Jsme překvapeni, že takto se chová společnost zřizovaná státem,“ sdělila v sobotu mediální zástupkyně agentury Eva Kijonková. Agentura podle ní nabídla galerii základní bezpečnostní ochranu všech budov po dobu nezbytně nutnou.

Lidovky.cz Pokud by tedy nedošlo k vypovězení smlouvy ze strany bezpečnostní agentury, jak byste situaci řešili?
Nebylo příliš myslitelné, že bychom s touto firmou v nějakém delším časovém horizontu dále spolupracovali. Ale byli jsme zároveň vázáni smlouvami, které byly vysoutěženy v rámci veřejné zakázky. Bezpečnostní služba byla vysoutěžena jako centrální komodita pro celý resort ministerstva kultury, což znamená, že všechny instituce ministerstva kultury mají stejnou bezpečnostní firmu. My jsme nemohli měnit ani smlouvy. Tohle rozhodnutí ale nebylo ministerstva kultury, ale centrální, a padlo asi na úrovni vlády nebo ministerstva financí. To hovoří o centralizaci hlavních komodit, aby stát ušetřil. Vznikla představa, že když se bude všechno soutěžit najednou, tak budou nižší pořizovací ceny. To se ale neosvědčuje a trpí tím kvalita té dané služby. Tento princip byl nyní zrušen, takže my si budeme nyní vypisovat veřejné výběrové řízení sami.

Národní galerie v Praze musela nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou...

Národní galerie v Praze musela nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou spory s firmou, která zajišťovala ochranu objektů.

Lidovky.cz Národní galerie se otevře v úterý. Kdo tam bude bezpečnostní služby zajišťovat v dalších dnech?
Firma ABAS nám nadále musí zajišťovat provoz velínů, takže na týden je bezpečnost budov i sbírek Národní galerie zajištěna. To, na co nemáme lidi, jsou veřejně přístupné prostory. Bezpečnost byla a je zajištěna, to bylo primární, o to jsem se postaral. Od soboty tady funguje krizový štáb, kdy jednáme s dalšími dodavateli bezpečnostních služeb a z výsledků toho jednání mohu zatím definitivně potvrdit, že 28. února znovu zpřístupníme výstavní prostory Národní galerie.

Lidovky.cz Dokážete říci, o kolik peněz Národní galerie přišla tím, že byla nucena na dva dny zavřít?
K tomu si teď necháváme vypracovávat analýzy. Moudřejší budu v průběhu tohoto týdne. Podstatné ale je, že nám nejde primárně o ty peníze. Mnohem důležitější je prestiž, dobré jméno a kvalita návštěvnické služby té instituce. Národní galerie je instituce, která nabízí veřejnou službu a mě nesmírně mrzí, že jsme ji přes víkend nebyli schopni zajišťovat. To je ten hlavní problém pro širokou veřejnost. Ty spory trvají sice již několik měsíců, ale vzhledem k jednostrannému odstoupení od smlouvy jsme museli situaci řešit tímto způsobem. A není náhodou, že k odstoupení došlo v pátek večer. Takhle partneři nevystupují. V pátek večer můžete těžko takovou situaci řešit, přesto si ale myslím, že jsme situaci dokázali rozpohybovat.

Lidovky.cz Bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák se vyjádřil v tom smyslu, že vzniklá situace je výsledkem neschopnosti jak vaší, tak ministra kultury Daniela Hermana, a v podstatě vás vyzval k rezignaci. Jak se k tomuto výroku stavíte?
Já rezignovat určitě neplánuji a doporučil bych panu Knížákovi, aby byl raději ticho. Protože to, v jakém stavu on sám instituci zanechal, je naprosto bezprecedentní. A byl to on, kdo změnil dlouholetý režim, co se týká bezpečnostních služeb.

Lidovky.cz Co se tehdy změnilo?
V minulosti byla bezpečnostní služba zajišťována lidmi, které si Národní galerie vybírala sama. To byl nejlepší režim. Za Milana Knížáka došlo k tzv. outsourcování, což přineslo obrovské zdražení celé služby. Galerie v té době začala platit za tyto služby o mnoho milionů více. Fascinuje mě, že si tento člověk troufne takovým způsobem vystupovat, protože on je na samém začátku toho problému. Kdyby to nechal tak, jak to bylo, tento problém by vůbec nevznikl.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat