"Jejím smyslem je útočit na mě osobně, právě nyní, před skončením mé prezidentské funkce," prohlásil Klaus v České televizi. "Je výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího veřejného působení."
Kromě politických soupeřů jsou do "laciné, jednostranné a lživé" kampaně podle Klause zapojena i média. "Vůbec se nedivím, že se při tak masívní kampani nechala nemalá část veřejnosti zmanipulovat a věří tomu, co je jí z médií vnucováno."
Prezidenstká amnestie: klíčové momentyPrvní výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidenstkému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu. Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz. Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.
Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl
Vše o amnestii čtěte ZDE. |
Klaus dokonce kritické reakce na amnestii přirovnal k takzvanému "Sarajevskému atentátu". V roce 1997 jej jeho spolustraníci kvůli pochybnostem ve financování ODS vyzvali ke složení předsednické funkce. "Nic nekončí. Před 15 lety jsem v podobné situaci řekl větu 'jedeme dál'. Ta platí i dnes," dodal Klaus na závěr prohlášení.
Sarajevský atentátSarajevský atentát se datuje do listopadu 1997, kdy v souvislosti s tajnými konty ODS a jejím neprůhledným financováním tehdejší čelní představitelé strany Jan Ruml a Ivan Pilip Klause vyzvali, aby odstoupil z čela strany. Klaus, který byl v době výzvy v Sarajevu, nakonec rezignoval na premiérské křeslo, pozici prvního muže ve straně si však v souboji s Janem Rumlem jednoznačně uhájil. ODS se pak rozštěpila a počátkem roku 1998 část nespokojenců založila Unii svobody. |
ČSSD se pokusí shodit vládu
S rozsáhlou amnestií vyhlášenou v rámci novoročního projevu nesouhlasí velká část politiků i veřejnosti. ČSSD chce kvůli amnestii vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zase na jednání vlády navrhl, aby stát kompenzoval škody vzniklé obětem trestných činů poškozených amnestií.
Věznice dosud opustilo přes šest tisíc vězňů a další desetitisíce lidí odsouzených k alternativním či podmíněným trestům čekají, až jim trest prominou soudy.
Prohlášení Václava Klause v České televiziLaciná, jednostranná a lživá kampaň médií a politiků v médiích k amnestii, kterou jsem udělil k dvacetiletí České republiky, je ve své podstatě pokračováním toho, co dobře znám. Není to kampaň proti samotné amnestii. Je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které představuji a zastávám a které více než dvacet let v politice prosazuji. Nejde v ní ani o odsouzené, ani o propouštěné, ani o takzvané tuneláře, ani o oběti trestné činnosti. Jejím smyslem je útočit na mě osobně – právě nyní, před skončením mé prezidentské funkce. Je výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího veřejného působení. Vůbec se nedivím, že se při tak masívní kampani nechala nemalá část veřejnosti zmanipulovat a věří tomu, co je jí z médií vnucováno. Tím více si cením těch – a jejich počet v posledních dnech a hodinách výrazně narůstá – kteří se zmanipulovat nedali, používají svou hlavu a vyjadřují mi podporu. Spoléhám na ně, na jejich rozum, jejich samostatné myšlení a statečnost a nesmírně jim za jejich postoj děkuji. Spoléhám na všechny, kteří jsou schopni mediální manipulaci prohlédnout. Také oni se mohou spolehnout, že od svých názorů a postojů ani v budoucnu neustoupím a zastrašit se nenechám. Nic nekončí. Před 15 lety jsem v podobné situaci řekl větu „jedeme dál“. Ta platí i dnes. Václav Klaus, Česká televize, 8. ledna 2013 |