Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejdražší poradci? Platí si je ministr Tomáš Chalupa

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Žebříček ministerských poradců má jednoznačného vítěze, Chalupa za ně utratil téměř šest milionů korun.

Původně ministerstvo životního prostředí vše kolem ministrových poradců tajilo. Teprve až když server Lidovky.cz získal seznam rádců neoficiální cestou, předložil úřad vedený Tomášem Chalupou (ODS) vlastní přehled. Vysvětlení tajností se nabízí: za poradce utratili na životním prostředí ze všech ministerstev nejvyšší sumu.

 "Kabinet pana ministra vyplatil v roce 2012 za poradenství 5 662 021 korun," uvedl nakonec Chalupův mluvčí Matyáš Vitík. Doklady o poradenství, které mají k dispozici Lidovky.cz, sice ukazují o 1,2 milionu vyšší účet, ale i cifra předkládaná ministerstvem zajišťuje Chalupovu úřadu první místo v žebříčku nejdražších poradců. A to s velkým náskokem.

Pro srovnání: na ministerstvu obrany loni působilo třináct poradců, kteří celkem inkasovali 3,5 milionu korun. I jindy štědrý exministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) vyplatil svým externím poradcům podle dostupných informací "pouhých" 3 451 005 korun.

Ministerstvo zemědělství v čele s Petrem Bendlem (ODS) zaplatilo - alespoň podle poskytnutých dat - poradcům celkově 2 305 265 korun, tedy ani ne polovinu Chalupova poradního rozpočtu.

ČTĚTE VÍCE:

"Pan ministr je členem vlády jako kolektivního orgánu, rozhoduje tedy i o návrzích zákonů, které s problematikou životního prostředí úzce nesouvisí," obhajuje vysokou částku Chalupův mluvčí Vitík. "Ministr zdravotnictví se svým odborným aparátem také jistě nebude do detailu schopen analyzovat vliv výstavby dálnice na místní faunu a floru. A naopak, ministr životního prostředí s odborníky z ministerstva životního prostředí logicky nemohou vyhodnotit veškeré dopady o například zákona o účetnictví," argumentuje.

I bez poradců to jde

Jenže: ve stejné situaci se pravidelně ocitají i ostatní ministři a jejich výdaje jsou ještě o poznání nižší než zmiňované příklady. Na ministerstvu dopravy loni poslali osmi poradcům dohromady 367 tisíc korun. Ministr zdravotnictví Leoš Heger si držel dva poradce, přičemž jeden z nich je přímo zaměstnancem ministerstva s průměrným platem. A třeba ministr školství Petr Fiala, jinak univerzitní profesor, se bez drahých rad obejde úplně. "Od června 2012 nejsou v pracovním poměru na ministerstvu žádní poradci ministra. Dosavadní sbor poradců byl rozpuštěn," uvedla Martina Pekárková, ředitelka odboru legislativy na ministerstvu školství.


Chalupův aparát operuje ovšem ještě s jedním argumentem: jeho předchůdce měl rádců ještě víc. "Neumíme posoudit, zda je konzultací hodně nebo málo, ale podle našich informací bylo například za pana ministra Bursíka celkem osmnáct poradců v roce 2007, třináct v roce 2008 a osmnáct v roce 2009," říká Vitík.

Radím, radíš, radíme

Každopádně částky vyplácené Chalupovým poradcům patří k nejvyšším a například středočeský politik ODS Vilém Žák se díky nim dostal do čela nejlépe placených státních úředníků. Radil totiž současně i na ministerstvu zemědělství a jeho měsíční příjem se tak pohyboval kolem 130 tisíc korun, čímž přeskočil i mnohé ministerské náměstky.

A co víc: Chalupa vyplatil za mediální poradenství takřka devět set tisíc korun, i když na ministerstvu má "odbor tiskový a marketingu". Vedle PR agentury Jana Piskáčka platil někdejšího šéfporadce exprimátora Pavla Béma Michaila Odarčenka a politologa Jefima Fištejna, jenž například předloni v jedné z anket hodnotil vzestup Tomáše Chalupy slovy: "Má veškeré předpoklady, aby ve funkci ministra obstál. Má za sebou poměrně naplněný politický život, prošel řadou komunálních funkcí, jež ho mohly dostatečně vyzkoušet. Zažil jsem ho i jako výborného řečníka."

Poradci ministra Tomáše Chalupy za rok 2012
jménoodměna (v Kč)funkce
Jan Piskáček 312 000 mediální poradenství
Lenka Vrtišková 120 000 životní prostředí v regionech
Alois Novák740 000  Zelená úsporám
Jana Blažíčková 740 000 problematika Šumavského parku
Lenka Rovná500 000 agenda EU
Jefim Fištejn260 000 příprava podkladů pro mediální výstupy
Vilém Žák888 000odpadové hospodářství a energetika
Michail Odarčenko312 000 přípravu podkladů pro mediální výstupy
Jiří Linke888 000 koordinoval sbor poradců
Milan Bukolský620 000 ochrana přírody z pohledu dozorové činnosti
Miroslav Zajíček576 000 oblast mezirezortních připomínkových řízení
Jan Podhráský80 000příprava nového operačního programu
Josef Šíma 740 000 * ministerstvo tvrdí, že Šímovi loni nic nevyplatilo.

Pozn: Částky vycházejí ze soupisu smluv, které má server lidovky.cz k dispozici.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...