Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdražším městem je New York, Praha stagnuje

Česko

PRAHA Praha klesla ve světovém žebříčku nejdražších nákupních tříd světa na 27. místo z loňského 22. umístění. Přesto ale obchodníci v českém hlavním městě platí stále o desítky procent vyšší nájmy než v ostatních metropolích visegrádské čtyřky. Oznámila to realitní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

V ulici Na Příkopě a na Václavském náměstí platí obchodníci ročně za metr čtvereční v průměru 1971 eur, tedy asi 49 tisíc korun. Za uplynulých dvanáct měsíců nájemné vzrostlo nebo zůstalo beze změny ve dvou třetinách z 59 zemí, které firma v průzkumu sledovala. V Praze jsou nájmy téměř stejné jako loni.

Za poslední rok v centru české metropole zahájil prodej například obchodní dům s módou Van Graff, restaurace Nordsee nebo další kavárna Starbucks. „Dnes jednáme s několika dalšími značkami, které chtějí otevřít svůj vlajkový obchod v centru Prahy. Krize expanzní plány obchodníků zpomalila, rozhodně však jejich apetit po atraktivních prodejních plochách nezastavila,“ poznamenal Kotrbáček.

Ostatní metropole visegrádské čtyřky byly podle odborníka zasažené krizí více než Praha. „Majitelé obchodních prostor byli nuceni přistupovat k výrazným pobídkám pro obchodníky, aby udrželi obchodní prostory pronajaté. V Praze tomu tak není,“ řekl Kotrbáček.

Největší nájmy platí letos obchodníci opět v New Yorku. Metr čtvereční je tam v nejdražších ulicích stojí ročně 16 257 eur (kolem 401 tisíc korun).

Druhý je stejně jako před rokem Hongkong, na třetí místo poskočilo Tokio.

***

NEJDRAŽŠÍ ULICE

Nájemné na nejlepších adresách

1. New York 16 257

2. Hongkong 14 620

3. Tokio 7711

4. Londýn 7345

5. Paříž 6965 27.

Praha 1971 37.

Budapešť 1195 Roční cena v eurech za metr čtvereční

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!