Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nejdříve ji vyhostili, teď ji berou zpět

Česko

Francouzské úřady vykázaly ze země týranou Maročanku, protože neměla povolení k pobytu. Prezident jí nakonec povolil návrat

PAŘÍŽ/PRAHA Domácí násilí a problémy s přistěhovalci. Dvě aktuální témata současné francouzské politiky, která se protínají v případu mladé Maročanky. Najlae Lhimerová nakonec měla to štěstí a svůj boj s úřady vyhrála.

Příběh tehdy 14leté Najlaey začal v roce 2005 v Maroku, kde měla být proti svojí vůli provdána. Utekla ke svému bratrovi do Francie. Postupem času se však z něho vyklubal despota a tyran, který sestru často bil. Vše vyvrcholilo v druhé polovině února, kdy u ní našel cigarety a zmlátil ji tak, že nemohla mezi lidi. Najlae se svěřila svojí nejlepší kamarádce, která jí poradila, aby na bratra podala stížnost na policii. Vydala se tam s lékařskou zprávou dokládající rozsah zranění. Jak se k případu policisté postavili? Zjistili, že dívka pobývá na francouzském území nelegálně, a prvním letadlem ji poslali zpátky do Maroka.

„Přestože byla zraněná a přestože tam byla, aby vyplnila stížnost na svého bratra, a byla tedy v podstatě oběť, byla zadržena,“ líčila televizní stanici France 3 dívčina kamarádka Stéphanie Revillardová.

Najlae se tedy ocitla zpátky v Maroku, kde už ale všechny předchozí vazby zpřetrhala. Ze strachu před otcem se odmítla vrátit k rodině a tak se jí ujala odnož francouzské sítě Réseau Education Sans Frontieres (RESF), která se stará o přistěhovalce bez povolení k pobytu na území Francie. „Můj otec říká, abych se vrátila domů, vdala se a zapomněla na studia. Chtěla bych mu vzdorovat, ale stejně tak vím, že v jeho přítomnosti mu nebudu schopna říci ne. Všechno, co si přeju, je vrátit se do Francie,“ svěřila se Najlae.

„Je třeba ji chránit“ Informace o její situaci ve Francii rozšířila RESF, přičemž to, jak se francouzské úřady s dívkou vypořádaly, označila za „hanebné“. Přidalo se i ženské sdružení s radikálním názvem Ni putes ni soumises (což v češtině znamená něco ve smyslu „ani děvky, ani podrobené“ -pozn. red.), které ve Francii bojuje za práva žen z muslimských rodin, podle něhož bylo vyhoštění „neodpustitelné“. Státní tajemnice Fadela Amarová, která sama pochází z muslimských poměrů a sdružení zakládala, vyjádřila v pondělí přání, aby se Maročanka mohla vrátit do Francie. „Když jsem stála v čele Ni putes ni soumises, byl tam jeden pán, který se jmenoval Sarkozy a byl ministrem vnitra. Ten mimo jiné slíbil dávat povolení k pobytu dívkám, které se mohou v rodné zemi stát obětí sňatků z donucení,“ citoval Amarovou týdeník Le Point. „Není třeba, aby byla vystavena dvojímu trápení. Je třeba ji chránit,“ dodala.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se tak v případě Maročanky dostal mezi dva mlýnské kameny. Na jednu stranu je známý svou přísnou politikou vůči ilegálním imigrantům, kterou propagoval již během své předvolební kampaně v roce 2007. Na druhou stranu ale skutečně kdysi sliboval azyl všem ženám, které by byly ve své zemi nuceny k manželství.

Nakonec u prezidenta zvítězil soucit s trpící ženou a v pondělí svolil, aby se Najlae vrátila do Francie, „pokud bude chtít“. Přesvědčila ho zřejmě delegace političek a ochránkyň ženských práv, kterou v pondělí přijal ku příležitosti Mezinárodního dne žen. „Absolutně jsem nečekala tuto dobrou zprávu,“ reagovala Najlae na Sarkozyho rozhodnutí a prohlásila, že si co nejdříve požádá o francouzské vízum. Za zmínku stojí i fakt, že parlament ve Francii před pár dny schválil zákon zpřísňující tresty pro pachatele domácího násilí. Stojí v něm mimo jiné, že cizinky, které jsou na území Francie nelegálně, mohou dostat povolení k pobytu, pokud se nacházejí v těžké rodinné situaci.

Autor: