24. června 2016 15:56, aktualizováno  18:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část Hradu se uzavřela kvůli oslavě padesátin Nejedlého. Dorazil Bém i Topolánek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 69Diskuse
Bývalý premiér Mirek Topolánek přijel před areál Pražského hradu taxíkem. Ten... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý premiér Mirek Topolánek přijel před areál Pražského hradu taxíkem. Ten... | foto: Ladislav KřivanMAFRA

PRAHA UVNITŘ VIDEO Prezidentův poradce Martin Nejedlý slaví na Hradě své padesátiny. Pronajal si kvůli tomu Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny v areálu Pražského hradu. Na oslavu, která začala v pátek v pět hodin, dorazily desítky politiků a byznysmanů. Poblahopřát Nejedlému přijde i Miloš Zeman.

Ještě nikdy v minulosti se nestalo, že by správci Hradu komukoli pronajali část sídla českého prezidenta na soukromou oslavu. Právě to je důvod, proč někteří politici Nejedlého za udělenou výjimku kritizovali. Slavnost se jim totiž zdá zbytečně pompézní. Ani jeden z kritiků ale nechtěl své jméno zveřejnit.

Oslava začala v pátek v pět hodin odpoledne a hosté na ni přicházejí od Mariánských hradeb. Jejich okolí není pro veřejnost v době oslavy přípustné.

Na přípravách se podílel mimo jiné ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Hrad ale odmítl již cokoliv bližšího komentovat. „To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval, ani neorganizuje. Nemám k tomu co říct,“ sdělil již dříve deníku Hospodářské noviny prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil ale, že Zeman oslavu navštíví.

Na narozeninovou párty do Letohrádku královny Anny v pátek dorazili expremiéři Mirek Topolánek a Jan Fischer, bývalý primátor hlavního města Pavel Bém, senátor a majitel hazardního impéria SYNOT Ivo Valenta, šéf energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš nebo současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na chvíli se stavil i sám prezident Miloš Zeman.

Jaký dárek svému kontroverznímu rádci dal Zeman, není známo. Hazardní král Valenta se ale vytasil s láhvi padesátiletého koňaku. Na oslavu přispěchali také šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, sexuolog Radim Uzel, někdejší ministr dopravy Gustáv Slamečka nebo sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

Hradní prostory pronajímá Správa Pražského hradu, na jednotlivá místa existuje od roku 2008 cenový sazebník. Serveru Lidovky.cz se ceník podařilo získat. Vyplývá z něj, že jen za nájem Nejedlý zaplatit 260 tisíc korun a může si pozvat až 250 gratulantů. Kolik zaplatíte za další části Hradu, si přečtěte ZDE.

Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář. Zároveň je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

Dříve byl jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, které v dubnu soud uložil zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky. Zeman podmínil Nejedlého setrvání ve funkci poradce právě zaplacením pokuty, což Nejedlý učinil ještě před doručením rozhodnutí soudu.

svaJiří Svatoš, skŠárka Kabátová, totTomáš Tománek
  • 69Diskuse




Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.