Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Část Hradu se uzavřela kvůli oslavě padesátin Nejedlého. Dorazil Bém i Topolánek

Vladimír Putin

  15:56aktualizováno  18:11
PRAHA - UVNITŘ VIDEO Prezidentův poradce Martin Nejedlý slaví na Hradě své padesátiny. Pronajal si kvůli tomu Královskou zahradu a Letohrádek královny Anny v areálu Pražského hradu. Na oslavu, která začala v pátek v pět hodin, dorazily desítky politiků a byznysmanů. Poblahopřát Nejedlému přijde i Miloš Zeman.

Bývalý premiér Mirek Topolánek přijel před areál Pražského hradu taxíkem. Ten byl vůbec poprvé pronajat k účelem soukromé oslavy. foto: Ladislav KřivanMAFRA

Ještě nikdy v minulosti se nestalo, že by správci Hradu komukoli pronajali část sídla českého prezidenta na soukromou oslavu. Právě to je důvod, proč někteří politici Nejedlého za udělenou výjimku kritizovali. Slavnost se jim totiž zdá zbytečně pompézní. Ani jeden z kritiků ale nechtěl své jméno zveřejnit.

Zemanův poradce Nejedlý oslaví narozeniny na Hradě. Belveder se uzavře veřejnosti

Oslava začala v pátek v pět hodin odpoledne a hosté na ni přicházejí od Mariánských hradeb. Jejich okolí není pro veřejnost v době oslavy přípustné.

Na přípravách se podílel mimo jiné ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Hrad ale odmítl již cokoliv bližšího komentovat. „To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval, ani neorganizuje. Nemám k tomu co říct,“ sdělil již dříve deníku Hospodářské noviny prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil ale, že Zeman oslavu navštíví.

Na narozeninovou párty do Letohrádku královny Anny v pátek dorazili expremiéři Mirek Topolánek a Jan Fischer, bývalý primátor hlavního města Pavel Bém, senátor a majitel hazardního impéria SYNOT Ivo Valenta, šéf energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš nebo současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na chvíli se stavil i sám prezident Miloš Zeman.

Jaký dárek svému kontroverznímu rádci dal Zeman, není známo. Hazardní král Valenta se ale vytasil s láhvi padesátiletého koňaku. Na oslavu přispěchali také šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, sexuolog Radim Uzel, někdejší ministr dopravy Gustáv Slamečka nebo sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna.

Hradní prostory pronajímá Správa Pražského hradu, na jednotlivá místa existuje od roku 2008 cenový sazebník. Serveru Lidovky.cz se ceník podařilo získat. Vyplývá z něj, že jen za nájem Nejedlý zaplatit 260 tisíc korun a může si pozvat až 250 gratulantů. Kolik zaplatíte za další části Hradu, si přečtěte ZDE.

Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář. Zároveň je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

Dříve byl jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, které v dubnu soud uložil zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky. Zeman podmínil Nejedlého setrvání ve funkci poradce právě zaplacením pokuty, což Nejedlý učinil ještě před doručením rozhodnutí soudu.

Autoři: , ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat