Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejednotný Ústavní soud: Naše rozhodnutí je nezodpovědné

Česko

  13:00
BRNO - Zrušení úsporných změn ve stavebním spoření neprošlo Ústavním soudem jednomyslně. Hned pět soudců považuje tento krok za nezodpovědný vzhledem k ekonomické situaci země.

Soudci ústavního soudu se neshodli na osudu změn ve stavebním spoření. foto: ČTK

K variantě ponechání úsporných opatření se přiklonili soudci: Stanislav Balík, Ivana Janů, Vladimír Kůrka, Dagmar Lastovecká a Michaela Židlická.

K tématu:

Podle Janů koalice změnou nesáhla lidem na úspory, jen se stavební spoření stalo méně výhodné než v minulosti. Navíc je podle ní nutné vzít v potaz, že mnozí stavební spoření využívají ke zhodnocení svých úspor a nikoliv ke střádání peněz na nové bydlení.

"Je realitou, že stavební spoření se státní podporou je převážně využíváno k prostému výhodnému zhodnocení finančních prostředků, a to bez účelového omezení. Není-li státem vyžadováno účelové využití takto získaných prostředků, nelze očekávat, že stát v době svých vlastních ekonomických problémů bude v takto nastavené podpoře v plném rozsahu pokračovat," uvádí ve svém odlišném stanovisku soudkyně.

Je to nespravedlivé vůči chudším lidem
Podle soudkyně je spousta lidí, kteří na stavební spoření nikdy nedosáhli, neboť žijí "na doraz od platu k platu". A státní pomoc této sociální skupině je v současnosti redukována. Bylo by proto podle Janů přirozené, kdyby i sociálně silnější skupiny postihlo znevýhodnění v podobě změn ve stavebním spoření.

"Sofistikované závěry o protiústavním zásahu do základních práv 'stavebních střádalů' nerespektují ústavní princip zdrženlivosti soudní moci v oblasti, která je výlučně v odpovědnosti moci politické. Řečené platí zvláště za situace, kdy jsou redukovány i sociální pomocné funkce státu těm, kteří na stavební spoření nikdy nedosáhli," domnívá se Janů.

Stejného názoru je i prezident Václav Klaus, podle kterého se Ústavní soud pohybuje mimo ústavu a vstoupil do čisté politiky.

Čtěte více:

Janů dodává, že rozhodnutí soudců je i ekonomicky nesprávné. "Většina pléna nerespektovala tenkou hranici odpovědnosti za hospodářskou situaci státu v době ekonomické krize," píše ve stanovisku.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat