7. prosince 2012, aktualizováno  9:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejen aféra Rath. Salačovou obvinili v kauze cinklé losovačky

Karlovarská losovačka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarská losovačka | foto: Reprofoto

PRAHA Ještě minulý týden si živila naději, že z korupční kauzy Davida Ratha vyjde se symbolickým trestem. Veškeré její nadějné vyhlídky teď smetla policejní operace, během níž si vyslechla další obvinění.

Jak z několika zdrojů ověřil server Lidovky.cz, slánská podnikatelka Ivana Salačová figuruje mezi patnácti osobami, které tento týden policie obvinila kvůli zmanipulovanému losování veřejných zakázek v Jihočeském a Středočeském kraji.

Salačová: Nechci se o tom bavit

KDO JE IVANA SALAČOVÁ?

  • Ivana Salačová je ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA ze Slaného.
  • Tu po vypuknutí kauzy přejmenovala a přepsala na svého syna. Více čtěte zde.
  • Policie ji stíhá kvůli předraženým zakázkám na opravu zámku v Buštěhradu a úplatkům kolem rekonstrukce gymnázia v Hostivici.

  • Z vazby Salačovou propustili koncem června, s vyšetřovateli totiž začala spolupracovat a částečně doznala vinu.

Společnost Fisa Ivany Salačové

Společnost Fisa Ivany Salačové

"To já vůbec nechci řešit, nechci se o tom bavit, zeptejte se mého advokáta," reagovala ve čtvrtek večer Salačová na dotaz redakce a položila telefon.

Dosud policie o nejnovějším případu uvolnila jen minimum informací: od ledna do října 2011 měla patnáctičlenná skupina podnikatelů a administrátorů tendrů "pomocí elektronických losovacích zařízení zmanipulovat celkem 11 zakázek". Mezi jinými například opravu divadla v Kladně. Podvod se jim podařilo dotáhnout do konce ve třech případech, škodu kriminalisté spočítali na 33 milionů korun.

ČTĚTE VÍCE:

"Osoby jsme obvinili z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, poškození finančních zájmů Evropské unie a dotační podvody, a to dílem dokonaných a dílem ve stádiu pokusu," přiblížil právní kvalifikaci policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Jména jednotlivých obviněných však zveřejnit odmítl.

Dopad na kauzu Rath?

Jméno stavební podnikatelky Salačové se přitom doposud skloňovalo výhradně v souvislosti s kauzou exhejtmana a poslance Ratha. Jak vyplývá z policejní protokolů, Salačová se měla podílet na korupci při rekonstrukci gymnázia v Hostivici a zámku v Buštěhradě.

ČTĚTE TAKÉ:

Po prvotním mlčení začala v minulých týdnech vypovídat a její advokát žádá dozorujícího státního zástupce o status takzvané spolupracující obviněné. Což by jí u soudu mohlo vynést výrazně nižší trest (podle stávající trestní sazby jí hrozí deset let). "Zda ji tak označím, si nechávám pro sebe a obviněná se to dozví až v okamžiku, kdy jí bude obžaloba doručena," řekl před pár dny serveru Lidovky.cz žalobce Petr Jirát.

PRIMÁTOR JIRÁNEK: LOSOVAČKU DOPORUČIL RATH

Kladenský primátor tvrdí, že losovačku městu doporučil David Rath. "Bylo nám ze strany kraje, konkrétně tedy Davida Ratha, doporučeno postupovat losovačkou s tím, že je to rychlejší" uvedl ve čtvrtek Jiránek České televizi.

V kauze cinklých elektronických losovaček dvaapadesátileté Salačové hrozí dalších deset let odnětí svobody. Pokud její vinu detektivové prokáží, vězení se tak nejspíš nevyhne. Je ještě otázkou, jak se její nejnovější obvinění projeví v kauze Rath. Advokáti dalších obviněných, proti nimž nyní svědčí, se podle všeho budou snažit její slova znevěrohodnit.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč