Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejen kancelář. Policisté hejtmanovi Rozbořilovi prohledali i bankovní schránky

Mezi obžalovanými je i bývalý hejtman Jiří Rozbořil. foto: Tomáš FraitMAFRA

Původní zpráva
PRAHA - Dosud se vědělo jen o kanceláři, sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil však s policejním doprovodem během zadržení navštívil i banku. Detektivy zajímal obsah jeho schránek, jak serveru Lidovky.cz potvrdil Rozbořilův obhájce Petr Konečný. Boxy však byly podle advokáta prázdné.
  7:00

„Policisté mu prohlíželi i schránky v bance, nic v nich ale nenašli,“ řekl serveru Lidovky.cz Konečný. Kriminalisté zřejmě hledali peníze určené na úplatek, který měl hejtman přislíbit klíčové postavě kauzy Vidkun, náměstkovi krajského policejního ředitele a dalšímu obviněnému Karlu Kadlecovi.

Obviněný hejtman Rozbořil odmítl rezignovat. I přes Sobotkovo přání

Rozbořil však uplácení odmítá, na inkriminované schůzce letošního 13. srpna podle svého advokáta prostě s policistou tlachal u piva. „Policisté mají nahrané zhruba dvě hodiny, řeč byla o různých věcech, třeba jak chytají útočníka plynovou pistolí, který se toho dne objevil, ale i o ženských. O Lazcích (jezdecký areál, kvůli němuž podle obvinění měl hejtman uplácet) se bavili pět minut,“ tvrdí Rozbořilův advokát.

Hejtman se podle něj ke své smůle zkrátka nachomýtl ke Kadlecovi, jehož v té době již protimafiánský útvar sledoval. „Zavolal mu sám, jen vyhověl pozvání,“ popisuje Konečný. Jeho klient měl však zřejmě dvojitou smůlu: s policistou se bavil na zahrádce restaurace Potrefená Husa v centru Olomouce. Policisté tak zřejmě jejich rozmluvu zachytili pomocí techniky na dálku. Stačilo tak možná zajít dovnitř a Rozbořil mohl stíhání uniknout.

Tři obvinění v kauze Vidkun byli 15. října převezeni k Okresnímu soudu v Ostravě.

Konečný dosud nahrávku ani jejich přepis nemá k dispozici. „Zatím nevíme, jak moc je to vážné, určitě tam ale není věta ve stylu ‚dám vám 300 tisíc, nebo milion‘,“ ujišťuje. Ještě do pátku špičkový politik ČSSD podle něj během zadržení podstoupil také přibližně hodinový výslech a strávil noc v cele předběžného zařízení.

Kadlec a další obviněný policista Radek Petrůj narozdíl od Rozbořila odmítli vypovídat, krátce promluvil poslední stíhaný, známý olomoucký byznysman Ivan Kyselý.

Operace Vidkun

Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplácení.

Obsah samotného obvinění prozatím není znám, podle dosud zveřejněných informací však měl Rozbořil po Kadlecovi žádat zametení vyšetřování dotačního podvodu při výstavbě jezdeckého areálu Lazce.

„Ze strany podezřelého Ing. Jiřího Rozbořila bylo podezřelému Karlu Kadlecovi nabídnuto zprostředkování úplatku od adresáta dotace ve formě finanční hotovosti ve výslovně nesdělené výši, kdy tuto nabídku podezřelý Karel Kadlec nejprve odmítl a sdělil podezřelému hejtmanovi Ing. Jiřímu Rozbořilovi, že mu vyhoví na přání podezř. Ing. Ivana Kyselého, a až následně s úplatkem souhlasí s tím, ale až si to odpracuje, až to vyjde,” cituje z příkazu k domovní prohlídce server Neovlivní.cz.

Prozatím se však zdá, že Rozbořilův případ představuje pouze okrajovou větev operace Vidkun, kterou protimafiánský útvar spustil tento týden. Akce míří především na elitního policistu Kadlece a podnikatele Kyselého, kteří se spolu scházeli a řešili společně vyšetřování řady citlivých kauz. (ČTĚTE VÍCE)

Olomoucká korupční kauza

  • Úterý 13. října - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ráno zahájil v Praze a Olomouckém kraji zásah v případu s krycím názvem Vidkun. Zadrženo bylo několik lidí, mezi nimi náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, podnikatel Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
  • - Policejní prezident Tomáš Tuhý na odpolední tiskové konferenci oznámil, že policisté kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci prověřují mimo jiné jedno z krajských policejních ředitelství i celostátní policejní útvar.
  • - Mezi zadrženými byl i někdejší ministr vnitra Ivan Langer, nyní advokát a obchodní partner Kyselého, jehož dům policie také prohledala; Langera po mnohahodinovém výslechu propustili.
  • Středa 14. října - Internetový deník Neovlivni.cz s odkazem na povolení k prohlídce uvedl, že detektivové Langra prověřují na základě odposlechů, v nichž o něm hovoří někteří olomoučtí policisté.
  • Čtvrtek 15. října - Mluvčí ÚOOZ dopoledne řekl, že v údajné olomoucké korupční kauze byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je podán návrh na vazbu. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, podnikatele Ivana Kyselého a hejtmana Rozbořila, který jediný je stíhán na svobodě.
  • - Před polednem premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že očekává Rozbořilovu rezignaci, pokud se potvrdí obvinění z korupce.
  • Pátek 16. října - Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek požádal kvůli spojení s kauzou o propuštění ze služebního poměru, náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach pak požádal o přeložení k jinému útvaru. Oběma žádostem bylo vyhověno.
  • - Rozbořil se sešel s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, ani po několikahodinovém jednání ale nezměnil svůj názor a nerezignoval, přestože si Sobotka přeje odchod Rozbořila z funkce. Rozbořilovo rozhodnutí ale podpořil krajský výbor, oznámil novinářům jeho předseda Jiří Zemánek.

Autor: