Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejen lesní školky. Rozhodnutí poslanců ničí i dětské kluby pro chudé rodiny

Školka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Školka - ilustrační foto | foto: ArchivLidové noviny

PRAHA Zákon o školních skupinách neohrožuje jen lesní školky. Zánik se může dotknout i předškolních klubů pro chudé děti, které z finančních důvodů nemohou navštěvovat běžné školky. Kvůli nařízením o výšce umyvadel či věšení ručníků možná přijdou o svou jedinou možnost připravit se na vstup do první třídy.

Poslanci minulý týden přehlasovali Senát a schválili zákon o dětských skupinách. O výsledku jejich hlasování - faktické likvidaci lesních školek a dalších zařízení pečujících o malé děti, včetně předškolních klubů - se od té doby mluví nahlas. Pokud se totiž dětská zařízení nepřizpůsobí nárokům, které zákon vymezuje, hrozí jim sankce a zákaz provozu. Jenže splnit parametry nebude pro některé neziskové organizace a jejich zařízení vůbec jednoduché.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Člověka v tísni, který v Česku provozuje 12 speciálních předškolních klubů, jimiž projde ročně až 250 dětí, musí zařízení podle zmíněného zákona splňovat naprosto nereálné technické normy. Týkají se například umístění klik na oknech, zavěšení ručníků, výšky umyvadel nad zemí i povinnosti zřídit speciální místnost s dětským šatním nábytkem na odkládání oděvu. Jan Černý, ředitel programů sociální integrace Člověka v tísni, splnění daných podmínek připouští. „V segmentu sociálně vzdělávacích služeb v ČR by to ale vyžadovalo stamilionové investice," varuje v tiskové zprávě.

‚Výška umyvadla důležitější než vzdělání‘

Také jeho kolega Martin Kovalčík vidí poslanci schválenou normu jako hrozbu pro předškolní kluby. „Na kvalitu vzdělání se evidentně nehledí, místo toho je potřeba, aby umyvadlo viselo padesát centimetrů nad zemí, ani o centimetr výš, ani o centimetr níž,“ komentoval rozhodnutí poslanců pro server Lidovky.cz. „Pokud se chcete věnovat nějaké větší skupině předškolních dětí, tak si v podstatě budete muset postavit nový barák,“ doplnil.

Co norma obsahuje?

*V dětské skupině bude moci být podle normy nanejvýš 24 dětí

*Provozovatel skupiny bude s rodiči uzavírat smlouvu. Bude muset mít plán výchovy a péče a zajistit vhodné prostory a personál. Požadavky ale budou mírnější než u školek.

*Provozovatel bude také určovat výši úhrady nákladů za péči o dítě. Úhrada by mohla být až ve výši skutečných výdajů, ale taky nulová.

*Náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz.

*Pečovatelky a pečovatelé budou muset být bezúhonní a být "odborně způsobilí", tedy mít oprávnění pracovat v různých zdravotnických profesích, v sociálních službách, ve školství nebo mít kvalifikaci chůvy.

Zdroj: ČTK

Kovalčík také poukázal na protichůdné jednání ministerstev. Zatímco resort školství má předškolní výchovu a její alternativy jako jednu ze svých priorit, ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj hází „předškolkám“ a hlavně ohroženým dětem klacky pod nohy.

Člověk v tísni vedle provozování tuctu předškolních klubů spolupracuje s osmi neziskovými organizacemi v rámci projektu Pojďte do školky! - jen pod jeho záštitou tak dostává možnost připravit se na školní docházku a rozvíjet své schopnosti až 350 dětí ročně.

Jediná možnost pro chudé

Co s dětmi bude v případě, že by zařízení musela skončit, nikdo neví. „Předškolní kluby jsou postavené na tom, že tam chodí děti, které už jinou možnost nemají, ať už z důvodů finančních nebo třeba proto, že rodiče nemají možnost děti do školky dovážet a zaopatřit je,“ říká Petra Sedláčková, která má na starosti nízkoprahové předškolní kluby. „Pokud by to tak už dopadlo, a musely bychom naše kluby zavřít, tak by se jen malému počtu dětí - spíše jednotlivcům, maximálně deseti nebo dvaceti z nich - podařilo najít jinou formu vzdělávání,“ dodala.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová se ale snaží obavy odpůrců mírnit. Nesouhlasí s tím, že by norma měla regulovat spolky, skauty a další organizace, které pracují s malými dětmi. „Není moc důvodů být optimistou. Kdo nám tohle může garantovat?“ ptá se však Kovalčík.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...