Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. května 2018 21:44, aktualizováno  22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejen migranti. Zeman vyčítá Pochemu i jeho kritiku českého vztahu k Izraeli

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Prezident Miloš Zeman odmítá kandidáta ČSSD na post ministra zahraničí europoslance Miroslava Pocheho nejen kvůli jeho přístupu k migrantům, ale také kvůli jeho vztahu k Izraeli. Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v Ostravě dohodl, že na ministra zahraničí navrhne jiného kandidáta. Šéf sociální demokracie ale podle něj dohodu porušil a ČSSD den poté potvrdila nominaci Pocheho. Uvedl to ve svém čtvrtečním rozhovoru pro TV Barrandov.

Zeman ve čtvrtečním rozhovoru popřel, že Pocheho odmítá kvůli tomu, že v prezidentské volbě otevřeně podpořil jeho soka Jiřího Drahoše. Zmínil dva důvody, s odkazem na Pocheho čtyřstránkový dopis adresovaný straníkům. Podle prezidenta se sociálnědemokratický kandidát na ministra ve svých veřejných prohlášeních explicitně vyslovuje nejen proti migrační politice současné vlády, ale kritizuje i vládní politiku ve vztahu k Izraeli.

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Miroslav Poche.

„Je zcela v našem zájmu, aby na území Izraele existoval demokratický stát plně sdílející západní zájmy. Politika současné vlády však vede i s pomocí Spojených států, a to zejména s ohledem na přesun amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, k faktickému zostření izraelské války na domácí frontě a k prohlubování nepřátelství vůči Izraeli v muslimském světě. Taková politika není pro mezinárodní stabilitu a bezpečnost příliš produktivní. Nekritická podpora politiky současného vedení v čele s premiérem Netanjahuem ze strany některých zemí, mezi něž patří i Česká republika, tak paradoxně Izraeli příliš nepomáhá,“ píše v něm podle serveru iDnes.cz Poche.

„Když si přečtete programové prohlášení vlády, jsou tady dvě konstanty české politiky a pan Poche zpochybňuje obě,“ řekl ve čtvrtek Zeman s poznámkou, že Česko je vedle Slovenska jediná země, která organizuje s Izraelem společné zasedání vlád. „Takže kritika naší proizraelské politiky je svým způsobem taková hloupost, že kdyby se měl dostat do Černínského paláce takový amatér, považoval bych to za chybu,“ dodal prezident.

Babiš: Shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky je důležitá

Zeman předběžné odmítnutí kandidatury Pocheho dříve zdůvodňoval tím, že Poche v minulosti napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám.

Poche ve svém dopisu straníkům svůj názor na migraci blíže vysvětluje: „Pro Evropu zůstává jednou z velkých výzev nekontrolovaná migrace. Nemůžeme zůstat lhostejní k utrpení lidí v zemích postižených konfliktem, ale musíme si otevřeně přiznat i rizika, která pro Evropu představuje neregulovaný příliv migrantů. Nemůžeme v žádném případě brát na lehkou váhu obavy občanů v některých evropských zemích, včetně té naší.“

Premiér v demisi Andrej Babiš v neděli v reakci na dotaz k Zemanově odmítání Pocheho uvedl, že pro budoucí vládu je důležitá shoda s prezidentem v oblasti zahraniční politiky. Podle Babiše jsou nominace na dohodnutá ministerská křesla věcí ČSSD. Dodal, že s kandidáty se bude chtít setkat. Nejprve však musí sociální demokraté schválit koaliční spolupráci s hnutím ANO v referendu, které začalo v pondělí.

„Pana Pocheho neznám a nechci ho hodnotit na základě informací z médií,“ řekl Babiš novinářům před odletem na návštěvu Finska. „Je důležité, aby byla shoda s panem prezidentem z hlediska zahraniční politiky,“ dodal.

Sociální demokraté by měli v menšinové koaliční vládě s ANO obsadit pět křesel. Jména kandidátů na ministry zveřejnili v pátek, přičemž právě kandidatura Pocheho vyvolala největší pozornost.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...