8. ledna 2015 18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejen Mynářova vila. Advokát Široký má za 10 milionů dům od města i na Vinohradech

Dům na Vinohradech Víta Širokého | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům na Vinohradech Víta Širokého | foto: František VlčekMAFRA

PRAHA Vít Široký má zjevně štěstí na výhodné nákupy pražských vil. Advokát, od něhož podezřele levně koupil dům v pražských Strašnicích hradní kancléř Vladimír Mynář, si od Prahy 10 pořídil v roce 2012 dům v mnohem lepším stavu na rozhraní Vinohrad a Vršovic. A to opět za více než příznivou cenu 10 milionů korun.

Advokát známý zastupováním lobbistů Tomáše Hrdličky či Romana Janouška pořídil vybavenou dvoupodlažní vilu z 30. let minulého století s výhledem na Vršovice v elektronické aukci městské části. Jeho kancelář pro ni přitom pracuje. Zastupitelstvo Prahy 10 pak v září 2012 prodej odkleplo. Za dům Široký zaplatil přes 10 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

V aukci advokát přeplatil další tři zájemce. Odhadní cena nemovitosti přitom činila pouhých 9,2 milionu korun, navýšila se tak bezmála o 810 tisíc korun. „Nemovitost se nachází v památkově chráněném území a byla zatížena věcným břemenem umístění bytu ve prospěch bytového družstva. V době prodeje byl jeden byt obsazen oprávněným nájemcem,“ přiblížil serveru Lidovky.cz mluvčí městské části Jan Charvát. 

I tak je cena vily podle realitních makléřů hluboko pod normálem. „Vilová čtvrť mezi Vinohrady a Vršovicemi - ulice Hradešínská, Na šafránce, Dykova -  patří k velmi atraktivním lokalitám. Dle zběžného pohledu je suma 10 milionů za poměrně velkou vilu v této oblasti v současnosti výrazně pod cenou. Reálná tržní cena bude dvoj až trojnásobná,“ spočítal pro server Lidovky.cz makléř realitní kanceláře Re/Max Jan Zachystal.

Obhájce Romana Janouška Vít Široký.

Obhájce Romana Janouška Vít Široký.

Podobně mluví i Michaela Koudelová z kanceláře Svoboda&Williams. „Prodali jsme ve stejné ulici rovněž větší vilu s bytovými jednotkami za bezmála 26 milionů korun,“ uvedla.

Cenu vily sice snižuje přítomnost nájemníků - jsou v ní čtyři byty - i tak jde však pro Širokého o velmi výhodný nákup. „Pokud jsou tam nájemní smlouvy na dobu neurčitou, kde je výpověď výrazně problematičtější, pak tento fakt cenu určitě snižovat bude. Odhaduji tak někde mezi 10 a 20 procenty ceny,“ míní makléř Zachystal. Podle Koudelové vzhledem k ceně nájemníci nepředstavují větší problém. „Dá se s tím pracovat, sníží ji to o 10 až 15 procent,“ odhaduje.

Dům na Vinohradech Víta Širokého
Dům na Vinohradech Víta Širokého
Dům na Vinohradech Víta Širokého
Dům Víta Širokého ve Slovenské ulici

Široký však v roce 2012 stejným způsobem od hlavního města Prahy pořídil i další nemovitost: opravenou vilu jen o ulici vedle Hradešínské. Tentokrát si ale musel připlatit, elektronickou aukci vyhrál s nabídkou 19,5 milionu korun. Odhadní cenu přitom radnice stanovila na 14,3 milionu korun, pro vítězství tak stačilo připlatit bezmála 5,2 milionu korun. „Prohlídek nemovitosti zúčastnilo 30 zájemců, aukce se zúčastnilo 6 účastníků, kteří učinili 33 příhozů,“ přiblížil mluvčí Charvát.

Advokát navíc usiloval o další dva domy z portfolia městské části. V prvním případě ho však přeplatil jiný zájemce, ve druhém se stal jediným uchazečem, a tak musela radnice aukci zrušit. Široký k nákupům mlčí, ve čtvrtek nebral telefon, nereagoval ani SMS zprávu. 

Dům Víta Širokého ve Slovenské ulici

Dům Víta Širokého ve Slovenské ulici

Výhodný nákup se vlivnému advokátovi podařil také v případě mediálně propíraného Mynářova nákupu vily ve Strašnicích. Široký ji koncem ledna 2013 koupil za 5,1 milionu od firmy Harengil podnikatele Radka Luňáka, taktéž napojeného na mocenské struktury městské části. Luňák přitom koupil dům v roce 2005 za 8,25 milionu korun. Na transakci tak tratil 3,15 milionu korun.

Příliš na ní však nevydělal ani advokát Široký, koncem loňského roku prodal Mynářovi za 5,5 milionu korun. Po odečtení daně z příjmu a z převodu nemovitosti mu ze 400 tisíc zůstalo pouhých 120. Mynář dosud přesvědčivě nevysvětlil, jak k výhodnému nákupu přišel. Společně se Širokým ale tvrdí, že cena za dům je přiměřená. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky