Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nejen skutečné problémy, ale i podpásovky

Česko

JERUZALÉM (od spolupracovnice LN) Některé trhliny ve vztazích Izraele a Vatikánu nemají na svědomí jen historické události. Více „neplechy“ nadělají rozdílné pohledy na průběžné dění. Jen letos přišlo několik kauz.

Během lednového izraelského tažení v Gaze označil kardinál Renato Martino palestinské pásmo za jeden „velký koncentrační tábor“. Odpověď zněla: „Izrael je šokován, že muž víry používá slovník propagandy Hamásu“.

V únoru si moderátor soukromé izraelské televize Lior Shlein nevybíravě utahoval z křesťanských tradic – konkrétně z neposkvrněného početí Panny Marie a Ježíšovy chůze po vodě. V pořadu tehdy zaznělo, že „Marie otěhotněla v 15 letech díky spolužákovi“, a že „Ježíš nikdy nemohl chodit po vodě, protože byl příliš tlustý a styděl se vyjít z domu, natož aby se šel projít po Galilejském jezeře v plavkách“. Vatikán v oficiálním protestu izraelské vládě označil zesměšňování svých svatých za „vulgární, útočný a netolerantní počin“.

Shlein se omluvil, ovšem s dovětkem, že se jen bránil. Chtěl prý uštědřit křesťanům lekci za to, že papež měsíc předtím zrušil exkomunikaci britského biskupa Richarda Williamsona – kněžího, který opakovaně zpochybnil holocaust i existenci plynových komor. Tehdy protestní nóta putovala pro změnu z Izraele do Vatikánu. Vrchní izraelský rabín v ní pohrozil, že dialog s katolíky nemůže pokračovat, pokud se biskup Williamson veřejně neomluví.

„Papež přiznal, že to bylo fiasko Vatikánu z hlediska médií a veřejných vztahů,“ komentuje tehdejší jiskření rabín David Rosen. „Benedikt XVI. osobně vyvinul obrovské úsilí, aby vysvětlil, že v žádném případě nešlo o legitimizaci antisemitismu a popíračů holocaustu. Řekl bych, že 99 procent z nás, co jsme v Vatikánem v kontaktu, v tomto papežovi věříme.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!