3. ledna 2019 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejhloupější úmrtí pro Čechy? Na Darwinovu cenu jsou nominovaní i utopení keškaři v Praze

Hašici prohledávající stoku Motolského potoka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hašici prohledávající stoku Motolského potoka. | foto: HZS Praha - Jan Kostík

PRAHA Dva Češi, kteří loni v červnu utonuli v útrobách pražského potoka při hledání takzvaných kešek, jsou v nominaci na Darwinovy ceny. Pořadatelé ankety je každoročně udílejí lidem, jež podle jejich mínění zemřeli zcela zbytečně kvůli své hlouposti.

Muž a žena se do podzemí Motolského potoka, který ústí do Vltavy, vydali v polovině loňského června společně s dalšími dvěma Čechy i přes výstrahu před silnými dešti. Během jejich návštěvy kanálu je však spláchla prudká přívalová vlna. Tělo utonulé ženy se vyplavilo ještě ten den u Jiráskova mostu. Tělo muže bylo po necelém týdnu nalezeno poblíž Slovanského ostrova.

Anketa Darwinovy ceny vychází z teorie britského přírodovědce Charlese Darwina. Podle ní každý, kdo zemřel zbytečnou smrtí zaviněnou svou hloupostí obohatil lidský genom, neboť již dále nemá příležitost se množit.

Mezi nominovanými za loňský rok se objevil také například americký misionář John Allen Chau, jehož v listopadu zabili domorodci na indickém ostrově Severní Sentinel. Sedmadvacetiletý muž se chtěl infiltrovat mezi členy izolovaného kmene a seznámit je s křesťanskou vírou, přestože vstup na jejich území je zakázaný.

Součástí výběru je tentokrát výjimečně i jeden přeživší muž. Američan navštívil arizonskou pobočku obchodního řetězce Walmart s pistolí za pasem. Při nakupování mu však zbraň vypadla a ve snaze ji zachytit z ní omylem vystřelil do svého rozkroku. Podle organizátorů může zemřelým konkurovat, neboť ani on již nebude dále moct šířit svou genetickou informaci.

Rozhodnout o loňských vítězích může v anonymním hlasování na oficiálních stránkách Darwinových cen kdokoliv.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz