Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejhorší doly v Evropě jsou na Ukrajině

Česko

Ukrajinské doly zaměstnávají téměř půl milionu lidí. Od rozpadu Sovětského svazu v nich zahynulo více než 4000 osob.

PRAHA Nejhorším důlním neštěstím v dějinách Evropy se stal výbuch v severofrancouzském hornickém městečku Courrieres, při kterém 10. března 1906 zahynulo 1176 horníků (podle některých pramenů až 1219). Tuto událost překonala pouze tragédie v japonském dole Honkeiko v Číně, kde 25. dubna roku 1942 zahynulo 1549 lidí.

Čínské doly jsou asi nejnebezpečnější na světě. Podle oficiální statistiky v nich loni zahynulo asi 3200 lidí. Nezávislé organizace ale hovoří o číslech až několikanásobně vyšších.

Druhá nejhorší důlní katastrofa v Evropě se odehrála 14. října 1913 v uhelném dole v Shenghennyd v Británii a vyžádala si životy 439 dělníků.

České tragédie Na území České republiky si nejvíce obětí vyžádal požár v rudném dole Marie v Příbrami v roce 1892. Zemřelo při něm 319 lidí. Největším neštěstím v uhelném průmyslu byl výbuch na dole v Oseku u Duchcova, který si vyžádal 142 mrtvých.

Nejnebezpečnější doly v Evropě jsou dnes ukrajinské. Země disponuje sedmými největšími zásobami uhlí na světě a tamní doly zaměstnávají téměř půl milionu lidí. Od rozpadu bývalého Sovětského svazu v roce 1991 v nich zahynulo více než 4000 havířů. Většina dolů se nachází v Doněcké oblasti, kde také došlo k největším tragédiím.

Dosud nejhorší důlní neštěstí na Ukrajině od získání samostatnosti se odehrálo 18. listopadu 2007 v dole Zasjadko u Doněcku. Metan vybuchl během vrtných prací v hloubce asi 1000 metrů. Následný mohutný požár provoz tohoto nejdůležitějšího ukrajinského dolu paralyzoval na řadu dní. V nemocnicích skončilo 31 horníků s popáleninami různého stupně a 100 lidí zemřelo.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....