Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejjistější povolání

Česko

PRÁVEM Dnes o notářích a o tom, proč nemá cenu si na ně stěžovat

Pro hodnocení lékařů existuje snaživá a celkem praktická stránka Znamylekar.cz. Škoda že zatím nic takového nevzniklo pro notáře. Copyright na tento nápad náleží autorově švagrové - to když jsme tento týden uzavřeli dědické řízení.

O notářích se obvykle nepíše. Podle jedné ankety se s nimi třetina lidí setká jednou za život, a to při dědění. Notáři mají jak známo pevný numerus clausus (tj. pevně stanovený počet, momentálně jich je 450) a v dědickém řízení si je ze zákona nesmíte vybírat ani měnit. Vypadalo to podle toho.

Notářská kancelář ve sklepě vršovického činžáku dělala dojem zapomenutého komunistického OPBH; i notářka se chovala s odpovídající arogancí. Vyhodila z místnosti jednoho člena rodiny (nedědil), pak nerespektovala jasně vyslovené přání, jaký výsledek si rodina přeje (rodiče se vzdají dědictví ve prospěch potomků). Dál už pozůstalí vzdali protesty a hleděli to mít rychle za sebou: až dá notářka razítko, rodina už si pozůstalost mezi sebou přerozdělí.

Ano, nic tak hrozného se nestalo; ale žádný advokát by si to nedovolil. Takto se chová suverénní neodvolatelný monopolista. Stěžovat si nemá - čistě statisticky - vůbec cenu: soudy mění v dědickém řízení notáře jen zcela výjimečně, například po průtazích. Proto také prezident komory Martin Foukal před časem hrdě uváděl, že za rok přijde v celé zemi na notáře jen 11 stížností.

O případných kárných řízeních se veřejnost ze stránek komory nedozví nic (narozdíl od advokátů). Co sahá paměť autora tohoto sloupku a informační databáze Newton, postižen byl jediný notář: v prvních letech existence komora přiměla jednoho člena k rezignaci kvůli nadměrnému pití. Ale jinak?

V březnu 1997 pražský notář Roman Hochman posvětil „valnou hromadu“ v nechvalně známém případu miliardové krádeže z CS Fondů. Napochodoval mu tam manažer fondů s ruským občanem Nikolajem Trofimovem, notář jim posvětil převod správcovské společnosti a záhy poté ruská firma fondy vykradla. Valnou hromadu zrušil soud, strůjci krádeže sedí ve vězení, jeden státní úředník za selhání dozoru přišel o místo... jen notář Hochman notářuje dál. (Prezident komory si ho sice zavolal na kobereček, ale lhůtu pro kárné řízení nechala komora propadnout.)

Loni plzeňský soud trestal tamního podnikatele za podvodný převod domu. Zato notář Zdeněk Veverka, který mu podle obžaloby v roce 2007 pomohl padělat kupní smlouvu, je dodnes na seznamu komory. Pouze má od ministerstva pozastavenou činnost...

Víme, co by pomohlo. Když v Nizozemsku zrušili u notářů numerus clausus i fixní poplatky, prokazatelně se zvýšila dostupnost a kvalita služeb. Existuje na to velká srovnávací studie Conveyancing Services Market z prosince 2007, zveřejněná Evropskou komisí (na Law & Economics blogu na ni upozornil právník Petr Kuhn, partner kanceláře White & Case). V ní se také uvádí, že důvody pro numerus clausus a tuhou regulaci notářství nejsou empiricky doložené, „vytváří silné distorze trhu a makroekonomické nevýhody“. Jenže notářská lobby v Německu či Česku se proti změně ubrání.

P. S.: I když... něco udělat lze. Pro případ, že vznikne web Znamynotar.cz, ta notářka se jmenuje Milena Kotrlíková.

P. S. 2: Abychom notářům změnili statistiku, tu stížnost nakonec autor podal.

***

Když v Nizozemsku zrušili u notářů numerus clausus i fixní poplatky, prokazatelně se zvýšila dostupnost a kvalita služeb

O autorovi| Tomáš Němeček, redaktor Orientace

Autor: