Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nejlépe se žije v Berouně

Česko

Přinášíme vám žebříček 71 českých měst. Podle 11 kritérií jsme zkoumali, ve kterém městě se žije nejlépe a kde nejhůře. Vyhrál Beroun, na poslední příčce se ocitla Karviná. Podrobné tabulky najdete na straně II.

Město s téměř osmnácti tisíci obyvateli leží na soutoku řek Berounky a Litavy. Jeho největší výhodou je poloha - leží nedaleko Prahy a je obklopené krásnou přírodou.

Průmyslové město mění tvář

Beroun už dávno nenosí nálepku průmyslového města, jak tomu bylo v minulosti. „Já sám tu žiji čtyřiapadasát let a vidím, jak se město hodně změnilo. Nechalo si vypracovat strategický plán rozvoje města, podle kterého už nebude nikdy patřit k průmyslovému centru. Bude naopak centrem turistického ruchu se zachovalým historickým jádrem a blízkou přírodou,“ popisuje dnešní stav Berouna jeho místostarosta Tomáš Havel. Do Berouna se podle Havla stěhují především mladé rodiny z Prahy, které touží po větším klidu v blízkosti zeleně, jež město obklopuje do slova a do písmene ze všech stran. Z Berouna se dá vyrazit rovnou do dvou chráněných krajinných oblastí - na Křivoklátsko a do Českého krasu. „Podél řeky Berounky jsou vybudované cyklistické stezky, máme tu téměř největší akvapark v republice. Nyní je rozpracován také golfový areál, který bude jistě dalším lákadlem pro turisty,“ vypočítává místostarosta. Mezi další výhody, které mohou hrát roli při výběru Berouna jako místa bydliště, je nízká nezaměstnanost. Lidé totiž většinou dojíždějí za prací do hlavního města.

Poptávka po regionu poroste

Důvody zájmu o Beroun shrnuje ředitel realitní kanceláře AAABYTY. cz Petr Illetško: „Zájem souvisí s velmi dobrou a rozmanitou dopravní dostupností do Prahy - dojezdová vzdálenost je přijatelná i časově. Navíc na Berounsku jsou proti Praze stále velmi přijatelné ceny. Město má kvalitní infrastrukturu a v neposlední řadě také na dosah přírodu.“ Podle jeho slov vzrostla poptávka po Středočeském kraji meziročně o dvanáct procent. „ Zájem o tento region se bude v budoucnu rozhodně dále zvyšovat. Jedním z důvodů je i rostoucí popularita rodinných domků - v Praze už tolik možností není. V žebříčku zájmu stoupají hlavě Praha-východ a Praha-západ. Berounsko ze stejného důvodu také,“ tvrdí ředitel realitní kanceláře. Beroun by se mohl zdát jako ideální místo k bydlení - klidné místo s historickým jádrem, obklopeno přírodou a blízko Prahy, kam je možno zajet si kdykoliv nakoupit nebo se pobavit. Nevýhodou ale mohou být relativně vysoké ceny bydlení. „Ceny našich pozemků a bytů jsou jedny z nejvyšších v republice, přesto zájem o bydlení neklesá. Naopak - obrovský zájem dále přetrvává,“ komentuje současný zájem o bydlení v Berouně místostarosta.

Nevýhoda - drahé bydlení

Právě cena může být tedy velkou překážkou k pořízení bytu nebo rodinného domu v malebném Středočeském kraji. „Chtěli jsme s přítelem kupovat byt v Praze, ale ceny za byty jsou moc vysoké. Jeli jsme se podívat i na byty v Berouně -byla jsem městem a okolím přímo nadšená a moc by mě lákalo tam bydlet. Bohužel jsme nečekali, že i zde se budou ceny za bydlení pohybovat tak vysoko. To si nemůžeme dovolit,“ stěžuje si Ivana Vaňkátová z Prahy. Lidé, kteří v Berouně žijí už dlouhou dobu, si město nemohou vynachválit a jinde by už bydlet nechtěli. „Mně bude už osmdesát let a žiji tu od narození. Mohu dobře porovnat, že se podoba města hodně zlepšila. Hodně se tu poslední roky staví, a to i směrem ke Královému Dvoru. Máme tu všechno, člověk je za dvacet minut autobusem v Praze a příroda kolem je tu nádherná. Já osobně bych jinde žít nechtěla,“ popisuje dlouholetá občanka města Vlasta Havlíková. V Berouně se pravidelně konají hrnčířské trhy. Už osmým rokem je město domovem také třem medvědům ze známého Večerníčku Méďové autora Václava Chaloupka, kteří se stali skutečnou atrakcí. Medvědy má Beroun v oblibě, protože mu běhají nejen v ohradě, ale má je zobrazené také ve svém znaku a na praporu. V létě roku 2002 postihla město ničivá povodeň, po které ale už dnes není není ani památky. „Letos se dokonce ucházíme o titul v soutěži Historické město roku. Už mi někdo z komise volal, že sem příští týden přijede, takže doufám, že už jsme postoupili,“ usmívá se Tomáš Havel.

***

CELKOVÉ POŘADÍ

1. Beroun

2. Praha

3. Blansko

4. Mladá Boleslav

5. Benešov

6.-7. Brno

6.-7. Kutná Hora

8. Nymburk

9. Kladno

10. Hradec Králové

11. Liberec

12. České Budějovice

13.-14. Jihlava

13.-14. Rakovník

15. Kolín

16. Český Krumlov

17. Mělník

18. Rokycany

19. Hodonín

20. - 21. Pardubice

20. - 21. Plzeň

22. Olomouc

23. Domažlice

24. Vyškov

25. Klatovy

26. Pelhřimov

27. Uherské Hradiště

28. Chrudim

29. Kroměříž

30. Karlovy Vary

31. Břeclav

32. Strakonice

33.-34. Tábor

33.-34. Havlíčkův Brod

35. Opava

36. Písek

37. Zlín

38. Frýdek-Místek

39. Jičín

40.-41. Třebíč

40.-41. Znojmo

42.-43. Jindřichův Hradec

42.-43. Jablonec nad Nisou

44. Prostějov

45. Prachatice

46. Rychnov nad Kněžnou

47. Tachov

48. Žďár nad Sázavou

49. Jeseník

50. Bruntál

51. Příbram

52. Přerov

53. Svitavy

54. Cheb

55. Náchod

56. Ostrava

57. Trutnov

58. Litoměřice

59. Nový Jičín

60. Děčín

61. Česká Lípa

62. Louny

63. Vsetín

64. Ústí nad Labem

65. Ústí nad Orlicí

66. Sokolov

67. Teplice

68. Šumperk

69. Most

70. Chomutov

71. Karviná

Více na straně II

Autor: