Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší belgický rok: 1904

Česko

PRAHA Uplynulo již celé století, ale belgičtí tenisté se jen marně snaží napodobit úspěch z roku 1904. Tehdy si poprvé zahráli Davis Cup a hned zažívali radost z postupu do finále.

Jenže to byli na světě ještě legendární bratři Reginald a Lawrence Dohertyovi, kteří dohromady vyhráli jedenáct grandslamových titulů v singlu a neuvěřitelných dvacet ve čtyřhře.

Nikdy je ovšem nenapadlo, že po nich nikdo nepřevezme štafetu a belgický výběr postupně zapadne do průměru. Přicházela generace za generací, ale další výraznější úspěch nastal až v roce 1999, kdy tým tažený nadějným mladíkem Xavierem Malissem porazil v 1. kole Česko a přes Švýcarsko postoupil až do semifinále. Tam byl ovšem na Francii krátký.

I tak vykřesali v Belgii víru v lepší tenisové zítřky. Ta se navíc stupňovala, když si místo v daviscupovém výběru vysloužil i talentovaný Olivier Rochus a následoval tak příklad svého staršího bratra Christopha, který byl nehrajícím kapitánem Gabrielem Gonzálesem povolán o rok dřív.

„Dokážou sourozenci Rochusové navázat na úspěchy zbožňovaných bratrů Dohertyů?“ přemítala tehdy celá Belgie. Vždyť Olivier hrál v mládežnických kategoriích po boku samotného Rogera Federera.

Dnes už je jasné, že díru do světa neudělají. Rochusové táhnou rodnou zemi už přes deset let a stali se z nich veteráni. Jejich maximem je však čtvrtfinále v roce 2007. Od té doby jsou Belgičané rádi, když se dokážou udržet ve Světové skupině. I tahle generace pomalu stárne a znovu není, kdo by ji nahradil.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNCČKAŘ (30-36.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč