Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmenší děti mají spát bez polštáře a jinak než na bříšku

Česko

Závěsná lůžka a lehátka se pro úplně malé děti nehodí, podotýká v rozhovoru o zdravém spaní doktorka Marcela Černá z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

* LN Jaká kritéria by měla splňovat dětská postýlka? Ať už z hlediska kvality a velikosti matrace nebo ohledně vlastností rámu a postranic? Co takové kvalitní dětské postýlce nesmí chybět a jaké charakteristiky by naopak rozhodně mít neměla?

Dětská postýlka by měla být především bezpečná. Musí proto mít dostatečně vysoké postranice s přiměřeně hustým osazením svislých částí, aby si mezi ně dítě nemohlo zaklínit hlavu. Postranice musejí být zabezpečené, aby tělíčko dítěte nemohlo uvíznout mezi nimi a rámem. Postranice bývají vysunovací - také jejich uchycení musí být bezpečné. Postýlka má být vzdušná, čistá a snadno udržovatelná. Nevhodný pro spaní dítěte doma je kočárek, se kterým chodíme na vycházky.

* LN A co peřinka a polštář? Jaké vybrat pro ty úplně nejmenší děti?

Nejmenší děti polštář nepotřebují, mají spát na rovné podložce, buď na boku nebo na zádech. Spaní na bříšku se nedoporučuje, protože ve srovnání se spaním v ostatních polohách je u kojenců se spaním na břiše spojen častější výskyt takzvaného syndromu náhlého úmrtí.

* LN V poslední době jsou populární také takzvané koše, závěsné houpačky a lehátka. Jsou tato „zařízení“ pro nemluvňata vhodná?

Košík se hodí jen pro ty nejmenší děti - o trochu starší dítě z něj totiž v bdělém stavu nemůže pozorovat svoje okolí a nedostává proto dostatek podnětů. Závěsná lůžka a lehátka nejsou pro nejmenší děti vhodná vzhledem k nedostatečnému držení páteře. I autosedačky, byť se zdají být sebepohodlnější, jsou určeny pouze pro nezbytný a co nejkratší transport dítěte autem. V žádném případě se nedoporučuje nechávat v nich dítě i doma.

* LN Jaká by měla být v ložnici, kde nemluvně spává, teplota?

Teplota nemusí být příliš vysoká, stačí kolem 21 stupňů, dítě má být jen dostatečně oblečeno. Chladnější vzduch je pro něj lepší. Doporučuje se také časté větrání, které má být sice krátké, ale zato intenzivní.

* LN Je třeba kontrolovat i vlhkost vzduchu? Jaká by měla být?

Vlhčí vzduch je pro děti samozřejmě vhodnější. Nejpřirozeněji se vzduch zvlhčí větráním.

* LN V panelových bytech je vzduch často velice suchý. Doporučila byste používat v místnostech, kde malé dítě spí, zvlhčovač vzduchu, případně vzduchový filtr, který má vzduch údajně čistit od alergenů apod.?

Takzvané pračky vzduchu se doporučují nejen pro děti, ale i pro dospělé. Jejich velikost je dána velikostí místnosti, ve které se pračka vzduchu používá. Zvlhčovače jsou méně vhodné, protože nádoba s vodou, kterou obsahují, je ideálním místem pro množení bakterií.

* LN V prvních měsících života dítě obvykle spává v ložnici se svými rodiči. Jak skloubit nároky dospělých a miminka na vnitřní klima v této místnosti?Jak například řešit větrání? Kdy a jak často větrat?

Jak už bylo řečeno, větrání má být krátké a intenzivní. Chladnější vzduch v místnosti je vhodný pro děti i dospělé.

* LN Vadí v ložnici, kde spí dítě, přítomnost elektrospotřebičů, jako je televizor, radiobudík nebo DVD přehrávač?

Je třeba si uvědomit, že dítě má mít svoji postýlku na stálém místě bytě, v místnosti, která je tmavá klidná. Usínání dítěte v přítomnosti zapnutého televizoru jistě není tím nejlepším řešením.

Teplota v ložnici? Stačí kolem 21 stupňů, dítě má být jen dostatečně oblečeno. Chladnější vzduch je pro něj lepší. Doporučuje se také časté větrání, které má být sice krátké, ale zato intenzivní.

***

Jak vybírat dětskou postýlku

* Ujistěte se, že materiál, z něhož je postýlka vyrobena, není zdraví škodlivý.

* Postýlka musí být stabilní, příčky by od sebe měly být vzdálené 6,5 cm. Nastavitelná výška matrace a lehce stahovací bočnice jsou dnes už běžným standardem.

* Vybírejte nejen s ohledem na dítě, ale i na maminku, aby se nemusela k dítěti moc shýbat. Běžné rozměry postýlek jsou 60 x 120 cm. Matrace bývá od vrchní hrany vzdálena minimálně 60 cm.

O autorovi| Silvie Králová, redaktorka LN

Autor:

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat