Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejnižší počet nakažených od prosince. Úterní testování odhalilo 5222 potvrzených případů covidu-19

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr EretMAFRA

Praha V úterý v Česku přibylo 5522 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 3100 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst ve všední den od 14. prosince. Od začátku epidemie loni v březnu testy prokázaly nový koronavirus ve zhruba 1,56 milionu případů. Počet úmrtí k úterý stoupl na 27.329. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zjednodušené reprodukční číslo v úterý kleslo pod 0,67. Je to nejnižší hodnota od začátku října, kdy tento údaj začalo ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat jako součást protiepidemického systému PES. Pod 1,0 se reprodukční číslo v Česku drží 30. den v řadě. Zatím nejvyšší hodnotu mělo loni 9. října, kdy bylo vyšší než 1,75.

Reprodukční číslo udává průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Jestliže je vyšší než jedna, šíření nemoci zrychluje, pokud nižší, epidemie zpomaluje.

Od začátku letošního roku přibylo do statistiky 828 500 prokázaných případů nákazy, tedy kolem 53 procent ze všech případů od začátku epidemie. Od začátku druhého březnového týdne ale počty nových případů v mezitýdenním srovnání klesají. Výjimkou byl pouze pátek 12. března a neděle 4. dubna. 

Nejvíce se v poslední době covid šíří na Děčínsku, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 326 potvrzených případů za sedm dní. Následuje Jihlavsko s 323 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Postupně klesá také počet úmrtí lidí s prokázaným covidem. V březnu bylo 12 dní, kdy zemřelo více než 200 lidí za den. Za poslední dva týdny nebyl ani jeden takový den.

V nemocnicích bylo v úterý 6744 pacientů s prokázaným covidem. Oproti velikonočnímu pondělí to byl nárůst o 484 případů, v mezitýdenním srovnání naopak pokles o 1100 hospitalizovaných. Ve vážném stavu bylo 1365 covidových pacientů. 

Poslanci se začali sami testovat antigenními testy, jde o stejné, jako se měly...
Odběrové místo na antigenní testy je k dispozici v kinosále městského...

Z více než 22 600 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem byla dnes ráno neobsazena přibližně čtvrtina. Lůžek s plicní ventilací byla v Česku podle údajů ministerstva zdravotnictví volná pětina.

Laboratoře v úterý udělaly přes 241 000 testů, z toho 218 000 antigenních. Oproti pondělí, kdy byl svátek, to byl téměř pětinásobek. Ve srovnání s úterkem o týden dříve celkový počet testů stoupl o 27 400, avšak přesnějších PCR testů bylo o 5500 méně.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, klesl oproti předchozímu úterý z 0,6 na 0,32 procenta. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl z 12,3 na 8,1 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl nakažených na počtu testů klesl z 26 na 22 procent.

V úterý zdravotníci v Česku aplikovali 41 564 dávek některé ze tří druhů očkovacích látek proti covidu. Bylo to o 4300 méně než ve stejný den před týdnem.

Celkový počet vyočkovaných dávek je přibližně 1,86 milionu. Obě potřebné dávky má téměř 612 tisíc lidí. 

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...