Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pouze 976 nových případů, jde o nejnižší přírůstek od poloviny září. Před Velikonocemi jich bylo dvakrát tolik

Testy odhalily nejmenší denní přírůstek od září. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testy odhalily nejmenší denní přírůstek od září. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 976 případů koronaviru, nejméně od neděle 13. září. Nižší než 1000 byl denní přírůstek naposledy 20. září. Před týdnem o Velikonoční neděli byl počet potvrzených případů víc než dvojnásobný. Víkendová čísla jsou nižší kvůli menší intenzitě testování. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 dál ubylo na 5070, což je nejméně od konce prosince. Počet 1157 pacientů ve vážném stavu je nejnižší téměř za dva měsíce. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dál se ale zvýšilo reprodukční číslo udávající rychlost šíření epidemie, přiblížilo se k hodnotě jedna. Údaj o tom, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, k dnešku stoupl na 0,96. Podobně vysoko byl naposledy 17. března. Jestliže je reprodukční číslo nižší než jedna, šíření epidemie zpomaluje, nad jedna zrychluje.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku potvrzeno víc než 1,581 milionu případů koronaviru. Počet úmrtí s nákazou se k neděli zvýšil na 27 918, v posledních třech dnech zemřelo vždy méně než 100 lidí. Pod stovkou byl před tím denní počet úmrtí s covidem-19 naposledy 20. prosince.

Na nedělních 5070 klesl počet hospitalizovaných s covidem-19 v mezitýdenním srovnání téměř o 1300. Zátěž nemocnic ale zůstává vysoká, protože statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří už jsou negativní, ale stále potřebují nemocniční péči. K dnešnímu ránu bylo volných 28 procent standardních lůžek s kyslíkem. Pro pacienty s covidem-19 bylo určeno 2337 neobsazených postelí.

Dobrovolné testovaní lidí bez domova na covid-19.
V Luhačovicích na Zlínsku začalo fungovat 17. března 2021 očkovací centrum.

Laboratoře v neděli provedly 43 326 antigenních testů, zhruba o třetinu víc než o týden dřív. Testů PCR ale ubylo na 5622, o týden dřív jich bylo víc než 7000. Podíl pozitivních preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, klesl na 0,47 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou lidé testováni třeba kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil ze sobotních 14,28 na nedělních 8,2 procenta. U diagnostické indikace, což je testování například lidí vykazujících příznaky, podíl nakažených na počtu testů klesl ze 17,77 na 13,87 procenta.

Nejvíce se nyní koronavirus šíří v okrese Žďár nad Sázavou, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali téměř 425 případů na 100.000 obyvatel. Následuje Českolipsko s 387 a Jihlavsko s 385 přepočtenými případy. Další v pořadí je Děčínsko s 382 případy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. V tomto okrese hygienici zaznamenali výskyt brazilské mutace koronaviru a školy se tam dnes na rozdíl od zbytku země neotevřely.

Zdravotníci v Česku v neděli rozdali 18 125 dávek vakcíny proti covidu-19. Celkem už lidé dostali 2 089 570 dávek, obě potřebné má 718 765 lidí. Nejvíce dávek od prosincového začátku očkování aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo 65 149. Sobotních 28 790 dávek bylo dosud nejvíce o víkendovém dni. Vláda plánovala po Velikonocích očkovat 100.000 lidí denně, váznou ale dodávky vakcín.

K nedělní půlnoci v Česku skončil nouzový stav, už tak neplatí zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Oproti očekávání se ale zatím neuvolnila pravidla pro shromažďování. Zachování limitu pro setkávání maximálně dvou lidí venku i uvnitř, které navrhl nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), dnes posoudí vláda. Zároveň se dnes do škol ve střídavé výuce vrací žáci prvního stupně, obnovuje se také provoz speciálních a mateřských škol. 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...