Čtvrtek 5. prosince 2024, svátek má Jitka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejprve vyřešte ubytování

Česko

S již vyřízeným stipendiem, platným zdravotním pojištěním a dokladem o přijetí na vybranou univerzitu či vysokou školu cestujete na místo svého budoucího studijního pobytu. Spousta nezbytného zařizování vás přesto v Německu teprve ještě čeká.

Než poprvé usednete do lavice, je nutné vyřídit různé studijní i byrokratické náležitosti. Musíte se ubytovat, otevřít si účet u německé banky, vyřídit si přihlášení k pobytu...

Otevřete si bankovní účet Abyste se mohli přihlásit k pobytu, potřebujete hlavně nejdříve někde bydlet. Možnosti ubytování lze nalézt na stránkách dané univerzity v rubrice Studentenwerk nebo na studentenwerke.de, což je německá obdoba české Správy kolejí a menz. Když vás neodradí obvyklé dlouhé čekací lhůty, můžete se ubytovat na některé z kolejí (Studentenwohnheim). Velice oblíbenou formou bydlení bývá tzv. Wohngemeinschaft (WG), kde společně pronajatý byt sdílíte s několika dalšími studenty. Praktické adresy na hledání WG jsou: wg-suchmaschine. de, mitwohnzentrale.de nebo například studenten-wg.de.

Pro uskutečňování plateb všeho druhu je třeba mít zřízený účet u německé banky. Velké peněžní ústavy nabízejí dané služby pro studenty zdarma. Až se ubytujete a zřídíte si bankovní konto, přijde na řadu přihlášení k pobytu na oddělení evidence obyvatel městského úřadu nebo radnice. Tam byste měli zajít nejpozději do čtrnácti dnů po příjezdu. Vystavené potvrzení (Anmeldebestätigung) je třeba mít stále při sobě, často slouží pro přihlášení do knihovny, založení účtu a při uzavírání různých smluv. K vydání tohoto dokladu zpravidla potřebujete potvrzení o přijetí na VŠ (popřípadě potvrzení o zapsání na univerzitě) nebo potvrzení o studiu, potvrzení o pojištění. Měli byste mít také potvrzení o finančním zabezpečení, které činí cca 500 eur na měsíc, úřady ho však ne vždy vyžadují.

Po zajištění ubytování a vyřízení všech sounáležitostí je na řadě obstarání si stravy. To je sice velice individuální záležitost, pokud se ale chcete najíst nejlevněji a nejzdravěji, doporučuje se využít možnosti jíst v univerzitní menze. Kvalita a pestrost pokrmů je zpravidla nesrovnatelně lepší než v českých menzách. Jste-li typ pouličního strávníka, jistě vás potěší v Německu poměrně rozšířená a oblíbená forma fast foodů, jakou je dönerkebab. První dny ve škole Určitě nejlepší možností seznámení se s novým prostředím je navštívit univerzitu již před začátkem semestru, v této době probíhají pro studenty prvního ročníku různé informační schůzky. Pokud ale návštěvu školy nestihnete, nevěšte hlavu - mnoho univerzit pořádá pro studenty prvních semestrů tzv. orientační týden (Orientirungswoche), během kterého mají studenti možnost seznámit se s budovou školy a strukturou studia.

Při sestavování rozvrhu se nejprve důkladně informujte, abyste získali dostatečný počet kreditů. Zjistěte si také, které semináře jsou pro vás povinné. Můžete také využít možnosti navolit si velké množství nepovinných seminářů, praktická pro studenty ze zahraničí bude jistě nabídka jazyků. Na většině univerzit zpravidla neexistuje povinný tělocvik, jako je tomu na většině českých škol. Do nabídky sportovních aktivit ale rozhodně stojí za to se podívat, i když nejste sportovec. Najdete tu například nepřeberné množství kurzů tanečních, jógu a podobně.

Chci si přivydělat Povedlo se vám sestavit si flexibilní rozvrh, a tak vám vzniklo množství volného času, který byste rádi využili k brigádě. Pokud chce student cizinec najít ke studiu práci, není to obtížný úkol a výdělky bývají v porovnání s brigádami v Česku vyšší. O možnostech práce se lze informovat u Jobvermittlung -pracovního úřadu. Nabídky ale často najdete i na nástěnkách škol. Také jejich internetové stránky věnují možnostem práce obvykle poměrně dost prostoru.

Praktické stránky s pracovními příležitostmi jsou pak například stellenanzeigen.de, JobScout24.de či worldwidejobs.de. Pokud se ale rozhodnete pracovat, potřebujete průkaz o placení daně z příjmu (Lohnsteuerkarte). Ten je možné si vyzvednout, na počkání a zadarmo, u městského úřadu na oddělení evidence obyvatel. K tomu však potřebujete tzv. Sozialversicherungsnummer, které vám vystaví vaše pojišťovna, pokud jste pojištěni v Německu, nebo pojišťovna spolupracující s vaší českou. V případě, že si na studiu v Německu vystačíte se stipendiem, skýtá se vám čas a prostor pro poznávání tamější kultury a prostředí. Cestování hromadnou dopravou je zde sice dražší než u nás, existuje ale spousta aktuálních akcí a studentských slev.

***

Náklady na život v Německu * Nájem (1 měsíc) 150-350 euro * Strava (1 měsíc) 150-200 euro * Doprava (1 měsíc) 40-70 euro (pokud vaše škola neposkytuje po zaplacení semestrálního příspěvku regionální průkazku na MHD, což bývá obvyklé) * Knihy, kopie 20-50 euro měsíčně, jednorázově začátkem semestru: 100-200 euro * Jednorázový semestrální poplatek ve výši 50-250 Euro, který je na různých vysokých školách veden pod různými jmény (například Sozialbeitrag nebo Verwaltungskostenbeitrag). Školy z něj hradí část nákladů na správu a podporují univerzitní organizace jako je například studentská AstA (Allgemeiner Studierendenausschuss). Studenti naopak mají po jeho zaplacení nárok na bezplatný přístup do univerzitní knihovny, počítačových učeben a v některých případech i na jízdenku MHD. * Orientační průměrné ceny v Německu: Obyčejná houska 0,15-0,30 euro Máslo 0,85 euro Mléko 1l 0,50-1 euro Minerálka 1,5 l 0,40-1,50 euro Kuřecí Döner kebab v housce s nápojem 2,00-4,00 eura Velká pizza 5,00-7,00 euro Návštěva kina 5,00-9,00 euro (úterý bývá tzv. Kinotag, kdy jsou vstupy do kin výrazně levnější) Pohonné hmoty 1 l 1,30-1,40 euro Jednotlivá jízdenka na MHD 1,50-2,00 euro Pivo v hospodě 2,50-4,00 euro Pivo v lahvi 0,50-1,20 euro * Ceny oblečení jsou srovnatelné s našimi, zvláště v mezinárodních řetězcích typu H&M či C&A. * Ceny jídla v supermarketech jsou obecně o něco vyšší, nejlevnějšími obchody s potravinami vůbec jsou např. řetězce Lidl, Aldi, Kaufland, Plus a Penny-Markt, naopak k těm dražším patří třeba Tengelmann. Výrazně levnější bývá naopak elektrotechnika. * Televizní a rozhlasové poplatky Měsíční poplatek za rádio je cca. do 6 eur, za televizi cca. 17 eur, cena za radio a televizi dohromady je také cca. 17 eur. Poznámka: Ceny jsou orientační, v praxi se liší především podle lokality kde studujete

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!