Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejraději bych byl prezidentem zeměkoule, vtipkoval Klaus

Evropa

  14:22aktualizováno  14:28
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus by si přál vytvoření celoevropské skupiny jemu podobně smýšlejících lidí, jejímž by byl členem a která by chtěla "zatřást" Evropskou unií a změnit ji. Při představování svého institutu mimo jiné zažertoval, že sám by byl nejraději prezidentem zeměkoule.

Václav Klaus foto: MAFRA Michal Růžička

Informace médií spekulující o tom, že by se mohl stát kandidátem ODS ve volbách do Evropského parlamentu, dnes Klaus nepotvrdil, ale ani jednoznačně nevyvrátil. Bezprostředně však prý neplánuje, že by měl "nějaký další psací stůl" než ten, který je v jeho novém pražském institutu.

ČTĚTE TAKÉ:

"To je zásadní sdělení," řekl Klaus novinářům. Politik ale podle něj nemá nikdy říkat nikdy. Při pohledu na přítomného europoslance ODS Iva Strejčka, který působí i v jeho institutu, dodal, že by ho nechtěl vystrkovat z jeho bruselské pozice. "Já mám pocit, že kdybych se mu vnutil na jeho místo, tak ho vystrčím z jeho teplého místečka v EP, tak to bych mu nerad dělal, uvedl Klaus.

S trochou nadsázky na dotazy o svém dalším možném budoucím politickém angažmá prohlásil, že nejraději by byl "prezidentem zeměkoule", což se mu ale nepodaří. Proto by chtěl po Evropě najít další "různé Klause", kteří chtějí změnit EU.

"A udělat nějakou celoevropskou skupinu, která s tou Evropou chce zatřást a něco s ní udělat. To by mě zajímalo," řekl Klaus, který je dlouhodobě znám svým kritickým postojem k podobě evropské integrace.

"Revoluci EU potřebuje a kdo z nás se na ní nějakým pozitivním způsobem bude podílet, bude člověkem, kterého bychom měli spíš pochválit než nepochválit. V jaké formě a roli to je věc druhá," dodal.

Zeman Klause nepřekvapil

"Žádné překvapení nevidím," uvedl Klaus k prvním Zemanovým krokům po jeho uvedení do funkce. Zeman se například v pondělí zúčastnil jednání s odboráři. Zástupcům Českomoravské konfederace odborových svazů nabídl, že bude prostředníkem dialogu mezi vládou, zaměstnavateli a odbory.

Po nástupu do úřadu Zeman přijal na Pražském hradě hejtmany krajů, které pochválil, že pracují lépe než vláda. Na jednání kabinetu dorazil o týden později. Navštívil i schůzi Senátu. Nový prezident již před nástupem do úřadu sliboval, že bude ve funkci aktivní hlavou státu.

Žalobu pro Velezradu považuje Klaus za hříčku

Žalobu pro velezradu, kterou na něj podala část senátorů, za nedůstojnou politickou hříčku.

Na jeho předchůdce Klause podali senátoři žalobu pro velezradu. Ve středu se o ní bude znovu radit Ústavní soud. Podle Klause je celý případ jasný a průzračný. Již dříve senátory kritizoval, že je žaloba pokusem očernit jeho prezidentské období.

Členové horní komory parlamentu v ústavní žalobě vyčítají Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl. Dále senátorům vadí to, že Klaus nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a že v posledních měsících nenavrhoval další kandidáty na ústavní soudce.

Autoři: ,