Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejschopnější ekonom i nepřítel lidu

Česko

Smrt ruského guru - Jegor Gajdar nečekaně zemřel. Příčinou smrti byla krevní sraženina

Ruští politici v čele s premiérem Vladimirem Putinem o něm nyní hovoří v superlativech. Pravdou však je, že Jegor Timurovič Gajdar byl ruskými masami zatracován za to, že je „ožebračil, podvedl a okradl“. Obdivovali ho jen v zahraničí. MOSKVA/PRAHA Psal učebnici o nejnovější historii Ruska. Dávalo mu to dost zabrat. Proseděl celé noci za svým psacím stolem v rodinném domě v obci Dunino, unaveně zíral do počítače. Ve středu po třetí hodině ranní moskevského času napsal poslední tezi. Pak Jegor Timurovič Gajdar, nejslavnější a nejtalentovanější ruský ekonom současnosti, zemřel. Příčinou náhlé smrti byla krevní sraženina.

Když jsme se naposledy potkali letos 12. října v Praze, vypadal unaveně. Za posledních pár let zešedivěl, a i když mu bylo teprve třiapadesát, měl výraz ustaraného kmeta. „Jsem maličko přepracovaný,“ řekl se svým typickým úsměvem, při kterém se mu v kulaťoučké tváři oči změnily v úzké štěrbinky. Jakmile ale promluvil o ruské ekonomice, byl to zase ten bodrý a nekonečně vlídný „otec ruských radikálních reforem“ Jegor Timurovič.

I když včera na adresu Gajdara zaznívaly z oficiálních míst superlativy, pravdou je, že ho ruská veřejnost ani ruská „věrchuška“ příliš v lásce neměly. Prezident Dmitrij Medveděv delikátně vyjádřil soustrast pozůstalým, ministr financí Alexej Kudrin ho označil za historickou osobnost a premiér Vladimir Putin ocenil, s jakým hrdinstvím dokázal přijímat „údery“. Na demonstrace v 90. letech, kde ho důchodci nazývali „nepřítelem lidu“, který je „ožebračil, podvedl a okradl“, ale raději nikdo nevzpomínal. Vzhledem k nejednoznačnému vztahu ke Gajdarovi rodina prozřetelně vyjádřila přání, aby pohřeb nebyl veřejný. Jegor Gajdar, vnuk slavného sovětského spisovatele Arkadije Gajdara, vstoupil do vysoké politiky v roce 1992. Rok po rozpadu SSSR se ujal resortu, který nikdo nechtěl - ministerstva financí. Od léta do konce roku pak byl pověřený výkonem funkce předsedy vlády. Za tu krátkou dobu se snažil prosadit to, co by se většina jiných na jeho místě neodvážila vyslovit ani šeptem.

Statečný a zásadový „strýček z venkova“ I když na první pohled vypadal spíš jako strýček z venkova (přezdívalo se mu pro jeho „pohádkový“ vzhled a oblé proporce „tlustý medvídek“), byl to muž neobyčejně rázný, statečný, zásadový a s obrovskou, buldočí vůlí. Možná mu chyběl talent táborového řečníka, nebyl revolučním vůdcem, který by strhnul davy a vedl je do boje. Zato když přesvědčoval poslance, prezidenta Jelcina i ministry o nutných, drsných, ale sebezáchovných opatřeních, byl oslnivý.

Jeho zastánci tvrdí, že svými radikálními změnami a tzv. „šokovou terapií“ zabránil v Rusku občanské válce a hladomoru. Odpůrci se domnívají, že svou kuponovou privatizací a zavedením ruské verze kuponů umožnil rozkradení obrovského bohatství, které Rusko zdědilo po SSSR, vyvolal hyperinflaci, zplodil oligarchy a znehodnotil vklady prostých občanů.

Zlé jazyky ho navíc osočovaly i z toho, že bleskově převlékl kabát, protože ještě v roce 1990 odmítal zavedení trhu se slovy, že v SSSR ho nikdo nepotřebuje. A o dva roky později už sám reformy prosazoval. Ve skutečnosti Gajdar dospíval k pochopení nutnosti reforem dlouho, postupně, analyzoval a hodnotil, a nakonec dokázal připustit, že se v nadšení pro socialismus mýlil.

Jednal stejně s prezidenty i s obyčejnými novináři V každém případě Gajdar vždy dělal to, co považoval za nezbytné, bez ohledu na osobní výhody či na nebezpečí, že bude smeten hněvem lidu, že přijde o plat, funkce, služební auto a zahraniční cesty. Jen málo ruských politiků po něm projevilo tolik občanské statečnosti a zásadovosti jako tento nenápadný muž s obličejem připomínajícím měsíc v úplňku.

Jegor Timurovič Gajdar vedl v posledních letech prestižní Institut ekonomiky přechodného období. Ve svých přednáškách přiznával, že v dobách SSSR byl členem komunistické strany, dlouho si myslel, že socialismus lze předělat na přijatelný systém, a koncem 80. let vypracoval řadu ekonomických reforem, které se staly základem slavné Gorbačovovy „perestrojky“. Gajdar byl přísný pragmatik a požadoval od svých podřízených i čtyř dětí až matematickou přesnost při plnění úkolů. Duší byl ale romantik, a především to byl slušný člověk. Jednal stejně s prezidenty jako s obyčejnými novináři. Snažil se vyhovět každé prosbě o rozhovor, nikdy se nesmál ani mým naivním a špatnou ruštinou pokládaným otázkám. Možná i proto, jak mi v roce 1994, když už nebyl členem vlády, sdělil: „Já mám Čechy moc rád. Jsou to chytří lidé, kteří nenávidí násilí, prošli kuponovou privatizací a dělají skvělé pivo.“

***

Ruský ekonom

Zemřel autor zásadních reforem Jegor Gajdar se narodil 19. března 1956 v Moskvě ve vojenské rodině. Byl vnukem známého autora knih pro děti Arkadije Gajdara, kterého proslavil například spisek Timur a jeho parta. Vystudoval ekonomickou fakultu Moskevské státní univerzity, poté byl vědeckým pracovníkem a před pádem komunismu působil v časopise Kommunist a v listu Pravda. V 80. letech byl členem komunistické strany. Na počátku 90. let se stal ministrem hospodářství a financí, poté i premiérem za vlády prezidenta Borise Jelcina. Byl hlavním autorem programu radikální hospodářské reformy Jelcinovy vlády. Mezi lidmi však nebyl příliš populární, protože ho mnozí obviňovali z toho, že jeho reformy vedly k poklesu životní úrovně v zemi.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...