4. října 2015 12:41, aktualizováno  14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Antibabiš, antikalousek, obviňování ze lží a korupce. Tak Babiš debatoval s Kalouskem

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a místopředseda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo) a místopředseda... | foto: ČTK

PRAHA Otázky Václava Moravce netrvaly ani pár minut, než se do sebe pustil Andrej Babiš, vicepremiér, ministr financí a šéf hnutí ANO, a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Hned v úvodu Babiš prohlásil, že není antikalousek, pouze reaguje na jednotlivé výroky. Kalouska následně obvinil, že je nejzkorumpovanější porevoluční produkt.

„Jediný program pana Kalouska jsou lži o panu Babišovi. TOP 09 lže o tom, že jsem vyšetřován v souvislosti s Agrofertem,” uvedl Babiš v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Do slovní přestřelky se Kalousek s Babišem očekávaně dostal při probírání výše dotací pro podniky. Podle Babiše dostala jeho firma Agrofert několikanásobně méně, než kolik odvedla do rozpočtu.

Kalousek, bývalý ministr financí, ale upozornil, že Babiš mluvil o českém státním rozpočtu, nikoli o evropských penězích, jejichž je Agrofert v Česku největším příjemcem.

„Já snad nebudu reagovat na tenhle ublížený pláč. Antibabiš je odpor proti jinému uspořádání státu, který je jiný, než volná soutěž politických stran,” reagoval Kalousek. Ten také poznamenal, že řídit stát jako firmu je model, který zvolil i italský diktátor Benito Mussolini.

Oba muži se dlouhodobě napadají a kritizují. A v podobném duchu se nesla i jejich televizní debata, často si skákali do řeči, obviňovali se z podvodů a lží.

Místopředseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek před Otázkami Václava Moravce

Místopředseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek před Otázkami Václava Moravce.

Řeč přišla také na mimořádné schůze sněmovny. Babiš připustil, že zákony se kvůli chování opozičních stran nyní budou projednávat na mimořádných schůzích. „Celá sněmovna je blokovaná panem Kalouskem. Ten tam vystoupí a může mluvit klidně celý den,” stěžoval si Babiš. Kalousek Babišův výrok odmítl slovy, že sněmovna paralyzovaná není. Schválení normy o hazardu ale i nadále podmiňuje projednáním návrhů TOP 09.

Mezi další témata, která v Otázkách zazněla byl zákon o veřejných zakázkách. Kalousek poznamenal, že návrh v současné podobě TOP 09 nepodpoří.

Po skončení přímého přenosu Babiš novinářům řekl, že to jsou debaty o ničem a nemají smysl. „Bohužel pan redaktor se neptal na věci, které jsou pozitivní, a já odmítám skutečně stále poslouchat ty lži o mojí firmě a tak dál, takže v tomhle je pan Kalousek mistr, a pokud to je skutečně reprezentant občanů, tak jsme na tom velice špatně,“ zhodnotil Babiš.

Kalousek ponechal hodnocení na divácích. „Někdo hodnotí použité vulgarismy, někdo hodnotí silnější hlas a skákání do řeči, někomu se více líbí argumenty. Ať si z toho každý vybere, co uzná za vhodné,“ řekl.

surŠarlota Šudrychová, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz