Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Nejsem hrdinka. To ti ostatní“

Česko

USA po arizonské tragédii – Útočník už stanul před soudem, zdravotní stav političky zůstával kritický

Nebýt zásahu čtyř lidí, mohl fanatický střelec v Tucsonu vyměnit zásobník a způsobit větší masakr. Dva z nich, kteří sehráli klíčovou roli, jsou přitom věkem už důchodci.

TUCSON/PRAHA Patricia Maischová budí dojem milé stařenky, ale klame tělem. V sobotu v Tucsonu to byla právě ona, kdo duchaplně sebral střelci Jaredu Loughnerovi další zásobník nábojů, a pomohla tak zabránit mnohem většímu masakru. Jednašedesátiletá Maischová jej následně paralyzovala tím, že se mu doslova pověsila na nohy.

Nebýt jejího duchaplného zásahu, mohl Loughner zabít víc než šest lidí. „Věděla jsem hned, že se střílí. Slyšela jsem zřetelně, jak se opakují střely,“ líčila sobotní masakr na mítinku kongresmenky Stephanie Giffordsové žena, kterou dnes společně s dalšími třemi muži Billem Badgerem, Rogerem Sulzgeberem a Josephem Zimudiem v Tucsonu oslavují jako hrdiny.

Ke střelci zprvu stála zády, ale když zaslechla střelbu, rychle se otočila. „Věděla jsem hned, že je to střelba... Zahlédla jsem ho, jak se blíží. Pak najednou postřelil ženu vedlemě,“ líčila dramatické události. Čekala prý, že každou chvíli zasáhne i ji, a připravovala se na to, jak to bude bolet.

„Na nic jsem nečekala...“ „Všude bylo plno krve a zmatek,“ líčila na záběrech televize ABC. I jí prý blesklo hlavou, že by se měla hnout z místa a začít utíkat. „Hned nato mi došlo, že bych ze sebe udělala jasný terč, tak jsem padla k zemi.“ Pak se stalo něco, co nečekala. „Najednou se válel vedle mě. Někdo z těch pánů,“ zmínila Maischová trojici dalších hrdinů, „jej povalil na zem. Na nic jsem nečekala a klekla si na něj. Právě jednou rukou vytahoval další zásobník, vytrhla jsem mu ho a schovala. Myslím, že ostatní mu mezitím z rukou rvali zbraň, proto se mi to povedlo,“ dodala.

Čtyři lidi byli nakonec potřeba, aby paralyzovali agresivního útočníka. Maischová jej držela za kotníky, Badger se Sulzgeberem mu seděli na trupu a Zimudie na stehnech. Sulzgeber stál v okamžiku zahájení střelby nedaleko kongresmenky Giffordsové, Zimudie jen o kus dál.

„Byla jsem přesvědčená, že mě zasáhne. Jsem vděčná těmhle dvěma statečným mužům,“ poděkovala oběma Maischová. „Nejsem žádná hrdinka,“ tvrdila skromně, „to jsou ti ostatní. Já jsem jen pomohla ho (útočníka) držet...“ Zasáhl, přestože sám zraněný Jako první proti střelci zasáhl čtyřiasedmdesátiletý Badger, a to přesto, že ho Loughner postřelil. „Nejdřív jsem si myslel, že ty rány jsou ohňostroj, ale pak jsem zahlédl střelce a rychle pochopil, že pálí ostrými, když mi jedna z kulek proletěla kolem hlavy,“ vypověděl penzionovaný voják v rozhovoru pro místní deník Republican Herald.

„Viděl jsem ho přibíhat. Běžel mezi mnou a obchoďákem. V jednom okamžiku po něm někdo hodil stoličku a on se trochu zapotácel. V tu chvíli jsem ho popadl za levou ruku. Někdo ho na druhé straně popadl za druhou rukou a společně jsme ho povalili na zem,“ líčil události, k nimž došlo na mítinku před obchodním centrem. „Ten druhý mu kolenem nadzvedl hlavu a já se mu pověsil kolem krku. Takhle jsme ho drželi, dokud nedorazila policie.“

Právě v té chvíli si prý Badger všiml, že je vlastně zraněný. „Viděl jsem na zemi krev a následně zjistil, že odkapává z mé hlavy,“ pousmál se jeden ze čtveřice hrdinů. Přímo v tu chvíli mu prý ale moc do smíchu nebylo.

V tu chvíli ale znovu zasáhla Maischová. Rozeběhla se do obchodního centra pro papírové ubrousky a přiložila je na krvácející ránu. „Jen jsem zkoušela zastavit to krvácení,“ mávla rukou skromně Maischová.

Komentář k tématu čtěte na straně 10

***

Oběti: Sobotní masakr na mítinku kongresmanky Gabrielle Giffordsové v arizonském Tucsonu si vyžádal celkem šest mrtvých.

Christina Greenová (9 let)

Gabe Zimmerman (30 let)

Dorothy Morrisová (76 let)

Dorwin Stoddard (76 let)

John Roll (63 let)

Phyllis Schnecková (79 let)

Hrdinové: Proti střelci zasáhla čtveřice lidí, podobu tří z nich přinesly agentury.

Střelec: Jared Loughner včera poprvé stanul před soudem v Phoenixu.

Patricia Maischová

Joseph Zimudie

Bill Badger

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...