Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem Vlček, jsem hladový vlk

Česko

usmívá se makedonský útočník Goce Toleski, který by se měl na jaře stát novou zbraní fotbalové Slavie

PRAHA „Balkánská cesta“, kterou se vedení fotbalové Slavie vydalo počátkem 90. let angažováním Dragiši Biniče, dostala další pokračování. Posledním reprezentantem jihoslovanského fotbalu v červenobílém dresu se stal makedonský útočník Goce Toleski (30), jehož doporučením se stalo sedm podzimních gólů v dresu Mostu.

* LN Dovedl jste si představit, že vydržíte v Mostu déle než půl roku i poté, co se vám tak dařilo?

Celkem ne, protože už v půlce podzimu mi začali volat manažeři. Změnu působiště jsem tušil i proto, že v létě bych byl volným hráčem.

* LN Čekal jste možná po letním přestupu z německého druholigového Burghausenu do Mostu, že dáte tolik gólů?

Samozřejmě jsem nemohl čekat konkrétní počet, ale docela jsem si věřil. A dal jsem jich víc než sedm, devět! Jenže jeden mi neuznali v Liberci, když rozhodčí omylem pískl, a jeden proti Žižkovu. Tenkrát řekli, že šlo o Labantův vlastňák, a přitom jsem ho dal já. Ale všechny moje góly jsou výsledkem práce celého týmu, bez spoluhráčů bych nebyl ani poloviční. Smutné je jen to, že jsme po podzimu poslední, což jsme si podle mě nezasloužili.

* LN Prozraďte – kdy jste poprvé vzal na vědomí zájem Slavie?

Před měsícem a něco, do konce podzimu chyběly asi čtyři zápasy. Ozvali se, jestli bych měl zájem, a pak to pokračovalo.

* LN Ve vašem případě se ale hovořilo spíše o odchodu do bundesligy, kde údajně měly zájem Chotěbuz a Rostock, vy jste ale upřednostnil Slavii. Proč?

Protože nabídka Slavie byla nejkonkrétnější, z německé strany to byly pořád takové nabídky, že jsem nic nevěděl. A jelikož je Slavia lídr ligy, který hraje rychlý a pohledný fotbal a navíc bude pokračovat v pohárové Evropě, nebylo co řešit.

* LN Přicházíte z posledního týmu české ligy do mužstva, které je v čele tabulky. Víte, že se tím zvýší tlak na vaši osobu?

Větší klub, větší tlak. To je přece normální, ne? V týmu Rabotnički Skopje jsem loni a předloni vyhrál makedonskou ligu. Vím, co znamená hrát ve sledovaném mužstvu. Nemyslím, že by v tom měl být problém.

* LN Jak vám vyhovuje skutečnost, že se v české lize hraje hlavně na obranu?

Kdyby mi to vadilo, tak bych těch devět gólů nedal! (směje se) Mně se česká liga zamlouvá. Myslím, že ve Slavii můžu pokračovat s tím, co jsem začal v Mostě.

*

Pokračování na straně 23

Dokončení ze strany 24

* LN Do Slavie přicházíte jako náhrada za Stanislava Vlčka. Nemáte obavy z toho, že může být těžké zastoupit tahouna týmu?

Je pravda, že Vlček je špičkový útočník. Jeden novinář už se mě na to ptal, tak jsem mu řekl, že nejsem Stanislav Vlček, ale Goce Toleski. Ale dobře vím, co slovo vlček znamená, takže vám ještě řeknu, že chci být jako vlk hladový po gólech. (smích) Myslím to ale naprosto vážně.

* LN Dostaly se k vám z Makedonie nějaké ohlasy na vaše úspěchy v české lize?

Na to se musíte zeptat Srečka Katence, trenéra naší reprezentace. V poslední kvalifikaci o EURO jsem hrál jen dvakrát po deseti minutách, proti Rusku a Estonsku. Ale než přišel Katanec, měl jsem šestnáct startů a téměř stálé místo po boku Darka Pandeva z Lazia. Jsem přesvědčený, že jsem si zasloužil víc šancí.

* LN Myslíte, že nyní prožíváte nejlepší období kariéry?

Možná je nejlepší. Ale už jsem hrál několik dobrých zápasů, třeba na podzim roku 2002 jsme v kvalifikaci mistrovství Evropy naprosto nečekaně remizovali v Southamptonu s Anglií 2:2 a já hrál skoro osmdesát minut. Nicméně příchod do Slavie je pro mě velkým krokem, ve větším klubu jsem ještě nehrál. Navíc mi vyhovuje zdejší mentalita lidí, kteří jsou báječní, stadiony jsou tady taky velmi solidní... Jsem spokojený.

* LN Jedním z vašich jihoslovanských předchůdců ve Slavii byl Chorvat Sladjan Ašanin, který hned po příchodu prohlásil, že by byl rád, kdyby Slavii mohl považovat za přestupní stanici do ještě většího fotbalu. To se mu splnilo, pokračoval v Mönchengladbachu. Máte podobnou motivaci?

To by se mi líbilo, protože chci být nejlepší a chci dávat hodně gólů. A kdyby časem přišla dobrá nabídka, bral bych to jako odměnu. Napřed ale musím něco předvést ve Slavii, nic jiného mě teď nezajímá a zajímat nesmí. Získat tak titul... Po těch dvou ve Skopji bych měl už tři!

***

Jihoslovanské akvizice v české lize

KDO USPĚL

Goce TOLESKI (Makedonie) Most, od 2007 Edin DŽEKO (Bosna a Her.) Teplice, 2006–2007 Sladjan AŠANIN (Chorvatsko) Slavia, 1996–1998 Darko ŠUŠKAVČEVIČ (Srbsko) Slavia, Slovácko, Olomouc, od 2000

KDO NEUSPĚL

Igor GLUŠČEVIČ (Č. Hora) Sparta, 2003–2004 Mirko POLEDICA (Srbsko) Sparta, 2003–2004

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat