Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem vyšetřován ani obviněn, řekl Němeček k nákupu techniky ostravské nemocnice

USA

  14:56
PRAHA - Nákup přístroje Cyberknife pro Fakultní nemocnici Ostrava schválilo ministerstvo zdravotnictví a posvětila vláda, řekl ve čtvrtek na mimořádném brífinku ministr Svatopluk Němeček (ČSSD), který v době nákupu v roce 2009 byl ředitelem ostravského zařízení. Ministr zdůraznil, že v kauze není vyšetřován ani obviněn, na policii byl pouze podat vysvětlení k procesu nákupu.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) foto: MAFRA - Petr Topič

Česká televize ve čtvrtek uvedla, že podle policie předražila nemocnice nákup o 65 milionů korun a z předražení prý podezírá Němečka. Ministr tuto informaci odmítl.

„Začínáme další díl, skoro bych řekl nekonečného seriálu, jak pozvracet ministra,“ poznamenal a vysvětlil, fakta jsou jasná. Policie ani státní zastupitelství podle něj o předražení neříkají nic. „Jediný fakt, který policie sdělila veřejnosti, je to, že zablokovala nějaké peníze nějaké firmě,“ uvedl ministr.

Policie zadržela zhruba osm milionů korun na účtu firmy, která sídlí v Kostelci na Hané na Olomoucku a s nákupem zdánlivě nemá nic společného. V rámci zdůvodnění podle ČT uvedla, že dospěla k tomu, že při nákupu byla cena nadhodnocena o 65 milionů. To byla provize, která někam zmizela.

Nákup od prostředníka

Nemocnice kupovala přístroj přes prostředníka, ne přímo od výrobce. Po prvním trestním oznámení policie případ odložila, nyní ho znovu začala vyšetřovat na základě trestního oznámení ministerstva financí. „Jsem tomu velmi rád a byl bych rád, aby policie měla možnost v klidu a nerušeně vyšetřovat a zjistit, co se stalo, jestli je vše v pořádku, nebo jestli bylo nějaké pochybení,“ řekl ministr.

Kauzu vyšetřuje krajské ředitelství v Ostravě pod dozorem krajského státního zastupitelství. Podle ČT se na ní podílel buď jeden člověk, nebo skupina osob z vedení ostravské nemocnice. V rámci vysvětlení se policie podle Němečka ptala jen na proces nákupu, vůbec se nezmínila o předražení.

Cena podle něj tehdy plně odpovídala vyspělosti moderní technologie v porovnání s cenovou úrovní jiných přístrojů v Česku. Za podstatné považuje to, že ostravský přístroj vyléčil nejvíce lidí na světě ze všech přístrojů tohoto druhu, zachránil v Ostravě už 3000 lidských životů.

Na dotaz, proč byla cena ostravského přístroje vyšší, než za kolik se kupuje v západních zemích, ministr odpověděl protiotázkou: „Proč v USA koupíte stejný vůz o polovinu levněji než v České republice? To je asi ta odpověď,“ řekl.

Trestní oznámení ministerstva financí se týkalo řady zakázek, nejen Fakultní nemocnice Ostrava, ale například i Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle ČT je ostravská kauza první, kde policie k něčemu dospěla. O případu poprvé informovali Reportéři ČT loni v únoru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!