130 let
Roman Joch

Roman Joch | foto: Viktor Chlad, Lidové noviny

Rozhovor

Nejsem žádný fašista, hájí se premiérův poradce Roman Joch

Česko
  •   7:00
PRAHA - Ve středu demonstrovaly před úřadem vlády proti Romanu Jochovi desítky levicových aktivistů. Joch prý obhajuje otroctví a pravicové diktátory. Podle Petra Nečase je ovšem Joch „paleokonzervativec“.

"Nejlepší pomoc státu je naprosto rovný přístup, nediskriminovat, ani neprivilegovat. Privilegovat příslušníky skupiny proto, že ta skupina v minulosti trpěla, je nešťastné. Vyvolává to nevoli mezi ostatními," říká šéf konzervativního Občanského institutu a nově také poradce premiéra Nečase Roman Joch.

LN Dnes jste zdaleka nejproslulejší v utvářejícím se sboru poradců. Jak se cítíte?

Jsem tím překvapen, naprosto překvapen. A myslím, že mí drazí fanoušci na levici mi nemuseli až takovou popularitu dělat, protože je nezasloužená. Mé názory jsou vyhraněné, ale tvrdit, že jsem extremista, je tak absurdní, že to slovo nakonec poškozuje víc je než mě.

Roman Joch

Banskobystrický rodák (1971) vychodil gymnázium v Bratislavě. V letech 1990–96 vystudoval na 1. lékařské fakultě pražské Univerzity Karlovy všeobecné lékařství.

Místo medicíny se ale věnoval politice. Byl zahraničním tajemníkem ODA, od roku 2003 řídí konzervativní think-tank Občanský institut.

Píše o americké zahraniční politice, přednáší na CEVRO Institutu a na VŠE. S manželkou Janou má tři děti.

LN Nevykoledoval jste si tu pověst sám? Demonstranti připomínali různé vaše výroky, třeba že gentleman může mít otroky.

Ten mám nejradši. Já jsem v eseji o pojetí gentlemana v dějinách napsal, že někteří z nejlepších gentlemanů, jako George Washington, vlastnili otroky. Ale hned další věta zněla, že aby byli skutečnými gentlemany, měli morální povinnost dát svým otrokům svobodu. Moje úvaha byla tedy přesně opačná, než oni říkají. Kdyby to nebylo tak smutné, bylo by to trapné.

LN Co váš další názor, že homosexuálové jsou devianti?

Opět: jednalo se o pojednání z morální filozofie, ve kterém zazněly názory klasiků, jako je Tomáš Akvinský a další. A to slovo devianti... to jsem použil v latinském tvaru deviatio, tedy odklon, odchylka. Já vím, že v češtině slovo deviant zní strašně. Ale pokud to berete v tom původním významu, tedy odchylka od normy, tak je to neutrální pojem. A abych to řekl úplně přesně: preferuji heterosexuuální styk před homosexuálním stykem stejně, jako preferuji whisky před vodkou a Pilsner Urquell před Budvarem. Ale z téhle mojí osobní preference přece vůbec neplyne, že chci zakázat vodku nebo Budvar.

LN Umožňuje islám svým stoupencům v Evropě, aby akceptovali odlišný životní styl ostatních?

Americký expert na islám Daniel Pipes uvádí, že jen 15 procent muslimů souhlasí s cíli Usámy bin Ládina, tedy zavedením šaríi. A z nich jedna třetina, tedy celkem pět procent všech muslimů, souhlasí kromě cílů i s Ládinovými prostředky, tedy zabíjením jinověrců. Je to hodně, nebo málo? Těžko říct.

Roman Joch

LN Daniel Pipes před časem Čechům radil neopakovat chyby západní Evropy a vytváření muslimských menšin nepřipustit.

Platí-li jeho statistika, bylo by ze sta muslimů pět ochotno vzít kinžál a uříznout vám hlavu. V tom případě by bylo dlouhodobě lepší islámské menšiny uměle nezvyšovat.

LN Máte vy sám nějakou fobii, kterou v sobě musíte potlačovat?

Mám iracionální fobii z hadů. Jinak nejsem stoupencem kultu psychoanalýzy, na gauč doktora Freuda mě nikdy nedostanete. Pokud mám dojem, že ve mně roste nenávist ke konkrétnímu člověku za to, co o mně řekl nebo napsal, tak se ji v sobě snažím potlačit. Říkám si: Panebože, žijeme ve svobodné společnosti, o co jde? Nadávají ti do fašistů, ty víš, že fašista nejsi, třeba se ten člověk taky špatně vyspal.

Celý rozhovor s Romanem Jochem najdete v sobotním vydání deníku

Autor: Daniel Kaiser