Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem žádný Rosický

Česko

říká fotbalista Marek Matějovský, který se po osmi měsících vrací do reprezentace

READING/PRAHA Na věčné srovnávání s Tomášem Rosickým už začíná být Marek Matějovský alergický. Jedno však mají oba fotbaloví záložníci společné - vleklé zranění, které je na dlouhé měsíce vyřadilo z reprezentace.

Příští týden uplyne osm měsíců od chvíle, kdy Matějovský v národním dresu nastoupil naposledy. Teď je zpět a s ním i naděje, že skončí tápání celé záložní řady. „Je zvláštní se vracet po takové době. Doufám, že navážu na to, co bylo před zraněním,“ říká před utkáním v Maroku pro LN Matějovský.

Ještě před rokem by jeho jméno v nominaci nevyvolalo takové vzrušení. Jenže osudným se mu stalo třetí utkání na Euru proti Turecku, ve kterém si vážně poranil kotník.

Od té doby jako by jeho trápení nemělo konce. „Snažil jsem se vrátit co nejdříve, abych neměl handicap. Nastoupil jsem hned v prvním kole, jenže jsem při souboji špatně došlápl a ten můj kotník nevydržel. Zvrknul jsem si ho podruhé, a to už bylo horší,“ vzpomíná záložník anglického Readingu.

Kouč ho chce, přesto nehraje Prokletý kotník je už několik týdnů v pořádku, ale Matějovský musí řešit jiný problém. Ani ve druhé anglické lize zatím nehraje. Už dva měsíce jen vysedává na lavičce a občas si jde zahrát za rezervu.

„V prosinci jsem nastoupil ve dvou zápasech, vyhráli jsme, všichni mě chválili, tak jsem doufal, že by se mohlo něco změnit. Jenže trenér se přesto vrátil k sestavě, které se kdysi dařilo. Štve mě to, ale nic s tím nenadělám,“ krčí rameny.

V jeho hlase je cítit velké zklamání. „Byl jsem se na rovinu trenéra zeptat, jestli se něco na mé pozici v týmu změnilo, ale ubezpečil mě, že ne. Tak jsem se ho ptal, jestli by nebylo lepší, abych šel někam na hostování. Řekl, že mě potřebuje. Mám teď sice jasno, ale stejně nehraju. Takže se to trochu minulo účinkem,“ stěžuje si.

Na reprezentační sraz se tak vydá prakticky bez zápasového zatížení. „V rámci možností se snažím udržovat v tempu. Hraju sice jen za rezervu, ale zrovna minulý týden jsme hráli proti silné rezervě Tottenhamu, která přijela v opravdu silné sestavě,“ vykládá.

Jako poslední z hráčů, kteří hráli loni na Euru, si teď odbude premiéru pod novým trenérem Petrem Radou. Opožděně, ale bez nervů. „Bude to o tom, abych ho přesvědčil, že fotbal hrát ještě umím,“ říká. Srovnání s „Rosou“ se brání V době, kdy reprezentace trpěla absencí Rosického, získal Matějovský nálepku spasitele a velká očekávání jsou s ním automaticky spojována i nyní. „Všichni mě s ním srovnávají, hodnotí, porovnávají. Tomu se nevyhnu,“ má jasno.

Matějovskému se v roli tvůrce hry podařilo zazářit jen jednou, na podzim 2007 v Mnichově proti domácímu Německu, přesto má jako jediný šanci Rosického zastoupit. Žádný jiný český hráč nemá lepší kreativní schopnosti než on.

„Mám jiný styl než Tomáš, ale snažím se do hry přenést všechno, co umím,“ tvrdí Matějovský. „Kdykoliv jsem nastoupil, pokaždé všichni čekali, že ho nahradím. On je ale zrovna typ hráče, který je těžko nahraditelný,“ brání se.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...