Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nejsme bachaři‘. Vězeňské službě se nelíbí zažité označení pro dozorce, je prý urážlivé

Dozorci v pražské věznici Pankrác. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dozorci v pražské věznici Pankrác. | foto: MAFRA: JIŘÍ BENÁK

PRAHA Vězeňské službě se nelíbí, že jsou její zaměstnanci nazýváni bachaři. Podle ní jde o urážlivý výraz, které dozorce a strážné dehonestuje. Apeluje proto na veřejnost, aby jej nepoužívala.

„Bohužel jsme nuceni reagovat na stále ještě často používané pejorativum ‚bachař‘ v souvislosti s našimi dozorci či zaměstnanci věznic obecně,“ napsala Vězeňská služba ČR v úvodu prohlášení zveřejněném na svých stránkách.

„To, že se tyto výrazy používají v běžné mluvě, je možné ještě do určité míry tolerovat. Ve chvíli, kdy ale tento výraz používají i média v oficiální rovině, a to nejen ta bulvární, je to nepřijatelné a pro naše kolegy urážlivé,“ uvedla dále.

Termín bachař pravděpodobně pochází z německého výrazu Wache, neboli stráž. V českém jazyce má tento argotický výraz dva významy. Vedle dozorce se jím označuje rovněž pomocník lupiče, jenž při loupeži dává pozor. Podle vězeňské služby je však toto pojmenování nejen nespisovné, ale ve slušné společnosti nepřípustné.

„Osobně to vnímám tak, že zatímco příslušníci ostatních bezpečnostních složek mají pro své příslušníky jednoslovný název, ať už je to policista, celník či hasič, naši příslušníci jej nemají. Laická veřejnost tedy často používá toto pejorativum, aniž by to bylo myšleno špatně,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí organizace Petra Kučerová. „Pro nás, příslušníky vězeňské služby, je ale tento název hanlivý,“ dodala posléze.

Zaměstnanci ve věznicích jsou podle jejích slov slušní lidé, kteří si nezaslouží, aby byli takto dehonestováni. Už prý jen proto, že vykonávají náročnou práci v ne příliš přívětivém prostředí a jsou v neustálém kontaktu s osobami, které za sebou mají trestnou činnost. A to proto, aby napomáhali zajištění bezpečnosti ve společnosti.

Vězeňská služba by tak uvítala, kdyby si veřejnost užívání slova bachař rozmyslela a upřednostnila raději výrazy dozorce nebo strážce.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?