Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nejsme barbaři, říkají psychiatři

Česko

PRAHA Jak zabránit nedobrovolným hospitalizacím lidí s duševními problémy? Na Psychiatrickém kongresu, jehož se v těchto dnech v Praze účastní šest tisícovek odborníků z celého světa, se jeho účastníci zabývají i dalšími kontroverzními tématy. Všechna se týkají zneužívání psychiatrie.

Podle kritiků se ale citlivým otázkám, které jsou spojené s léčbou duševně nemocných, vědci nevěnují dostatečně. Proti kongresu protestovalo uplynulou sobotu v pražských ulicích asi sedm stovek převážně zahraničních odpůrců psychiatrie.

Podle prezidenta kongresu Juana Mezzicha jim pražský kongres nabídl prostor a o otázkách se diskutovalo přímo na kongresu. Někteří z kritiků to ale popírají.

„My máme hodně témat, o kterých bychom chtěli diskutovat, ale nikdo se s námi nebavil,“ řekl předseda evropské sekce Občanské komise za lidská práva Thorsten Mljemar z Dánska.

Komise je součástí scientologické církve, která neuznává psychiatrické metody. Má výhrady třeba k tomu, že se lidem podává příliš mnoho psychofarmak. Na sobotním protestním průvodu příznivci scientologů hlásali výroky jako „Psychiatři barbaři“ nebo „Nedrogujte naše děti“.

Podle Mljemara kongres pozval k diskusi jiné kritické organizace, i ty ale podle něj dostaly malý prostor. „Měli přednášku včera večer, když už na kongresu skoro nikdo nebyl. Bylo to zklamání,“ řekl Mljemar. Prezident kongresu Mezzich míní, že mezi skupinami odpůrců je třeba rozlišovat. „Jsou skupiny, které jsou z ideologických důvodů proti psychiatrii, říkají třeba, že jsme vrazi,“ řekl Mezzich. Střety, které jsou prý na velkých psychiatrických kongresech obvyklé, česká veřejnost téměř nezná.

V Česku nejsou podle Jiřího Rabocha z Psychiatrické kliniky v Praze zřejmě skupiny odpůrců tak silné. Příliš slyšet zatím nejsou ani organizace pacientů a jejich rodin, což je ale podle samotných psychiatrů celkem škoda.

Spolupráce pacientů a lékařů může totiž nakonec vést k pozitivním změnám v přístupu k léčbě duševních nemocí.

Autor: