Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Nejsme pokusní králíci“

Česko

Proti státním maturitám demonstrovalo v ulicích Prahy přes sedm tisíc studentů.

Vzduchem létala i rajčata.

PRAHA Pronikavé pískání na píšťalky, křik, provolávání slova „nechceme“ a transparenty s nápisy jako Státní maturita – státní tajemství, Ministrův nápad, studentův zánik či Nejsme pokusní králíci. Tak to včera krátce po poledni vypadalo na pražském Palackého náměstí.

Tisíce studentů se tady sešlo, aby vyjádřily nesouhlas se státními maturitami. Ty by měly odstartovat v příštím školním roce. „Ahoj, je tady někdo, kdo nechce státní maturity?“ křičí do megafonu jeden z organizátorů akce, budoucí maturant Filip Vích. Odpovědí mu je hlasitý povyk studentů. „Ať politici vidí, že existujeme a že nejsme jen čísla a jména na Facebooku a pod peticí,“ dodává Vích.

Jedna politička to už vidí. Přímo vedle Vícha stojí bývalá zelená poslankyně Olga Zubová. Ta studenty v jejich snaze odložit maturity podporuje. Jako poděkování od nich za to dostává kytici. „Vaše argumenty nejsou žádná rajčata ani vajíčka. Vaše argumenty jsou, že se vám maturita nelíbí a že ji nechcete,“ řekla studentům Zubová.

To poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) takové štěstí neměla, organizátoři protestu ji promluvit nenechali. Odklad maturit totiž nepodporuje. „Nemám ve zvyku něco balit předem, tak proč to děláte vy? Proč nepočkáte až na podzimní generálku maturit? Ta ukáže, zda jsou připravené nebo ne,“ diskutovala Šojdrová s dalším organizátorem Adamem Cyprichem. „Na podzim už bude pozdě na odklad. Na této demonstraci se sešli lidé, kteří mají na maturity stejný názor, vy jste proti nám,“ reagoval.

Po půl jedné se již téměř sedmitisícový dav vydává z Palackého náměstí přes Jiráskův most na Kampu. Poklidný průvod, na který dohlíží asi stovka policistů a členové Antikonfliktního týmu, během cesty skanduje opět slovo „nechceme“ a přidává i další. Například „Zkuste si to sami“ nebo „Je to hnus“.

K menšímu incidentu dochází až na rohu ulic Šeříkové a Říční. Tady na demonstranty čeká pětice mladíků z politické strany Občané.cz, kteří mají transparenty s nápisem „Jsme pro státní maturitu“. Někteří studenti po nich začali házet rajčata, petlahve i svačiny.

Zatímco zástupci demonstrantů odešli na schůzku za ministryní školství, dav došel na Kampu před Lichtenštejnský palác. Tady v domnění, že jde o instituci, ve které sedí nějací politici, začali na budovu házet opět rajčata a svačiny. Ukázalo se ale, že přesně nevědí, kde stojí. „Ví někdo z vás vůbec, co to je za budovu? To není ministerstvo školství,“ říkal studentům jeden člen antikonfliktního týmu.

To byl ale poslední incident, který se při pochodu stal. Studenti pak už v klidu došli až na Václavské náměstí, kde byla akce po druhé hodině odpoledne ukončena.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!